ХАРКІВЩИНА: УНІКАЛЬНІ ПОЛОГИ ПРОЙШЛИ УСПІШНО

1430

У Харківському міському перинатальному центрі 20 липня прийняли пологи у 33-річної жительки Херсонської області Нонни Андрі­ященко, вже чотири роки хворої на боковий аміотрофічний склероз. На Землі з таким діагнозом живе 70 тисяч людей, це 12-й ви­падок вагітності та пологів із такою хворобою і перший, коли до породіллі не застосовували кесаревий розтин. Ознайомитися з досвідом лікарів першої столиці приїздили медики з Росії та США.

Хлопчик народився з масою тіла 2 кг 850 г та зростом 50 см і хворобу матері не унаслідував. Його назвали Богданом. Це вже третя дитина в родині Нонни Андріященко. Перша – донька, 14 років, друга – син, 4-х років. Їх жінка народила до встановлення діагнозу недуги, перші озна­ки якої виявилися після других пологів, у 2008 році.

Із того часу вона лікувалася в Інституті не­врології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України в Харкові. Останню вагітність у пацієнтки виявили саме тут на 21-му тижні. З моменту встановлення вагітності за дорученням міського голови Ген­надія Кернеса департамент охорони здоров’я організував медичний супровід жінки, яку перевели до Харківського міського перина­тального центру. Відтоді життям Нонни та її майбутнього малюка опікувалися лікарі двох провідних медичних закладів Харкова.

Завідувач відділу Інституту неврології, пси­хіатрії та наркології професор Наталія Волоши­на пояснила, що боковий (латеральний) аміотрофічний склероз (БАС), відомий також, як хвороба моторних нейронів, вперше був опи­саний у 1869 р. Жан-Мартеном Шарко. Недуг невиліковний, повільно прогресуючий, уражує центральну нервову систему, зокрема верхні (моторна кора головного мозку) та нижні (пе­редні роги спинного мозку і ядра черепно-моз­кових нервів) рухові нейрони, що призводить до паралічів і подальшої атрофії м’язів. Сьогод­ні єдиним ефективним препаратом для ліку­вання таких хворих є дуже дорогий препарат «Рилутек» (riluzolum). В Україні зареєстровано біля тисячі таких хворих – у Харкові наразі спо­стерігають близько 60 пацієнтів. Підступність цієї хвороби в тому, що смерть може наступити, коли відмовляє дихальна мускулатура, і насам­перед – уві сні. Саме цього боялися харківські лікарі під час пологів, оскільки хвора вже ко­ристувалася спеціальним апаратом штучного дихання «Біпап», і виникали труднощі з засто­суванням наркозу.

Старший науковий співробітник інституту неврології Ольга Єгоркіна, лікар Нонни Андрі­ященко, додала, що її пацієнтка цілком свідомо прийняла рішення народити дитину, зважаю­чи на свій тяжкий стан – вона майже не руха­лася і їй було важко говорити, оскільки страж­дала від найтяжчої форми БАС – бульбарної. Ми доклали неабияких зусиль, щоб довести жінку до пологів – цей випадок був унікальним.

Головний лікар перинатального центру Світлана Коровай цю думку підтвердила:

– Ми не знали, як пацієнтка поведе себе під час вагітності, пологів і, зрештою, потім. Від­повідної літератури немає – нам доводилося спиратися на ті 11 випадків, зареєстрованих у світі. Кожного тижня проводили консиліум і виробляли план подальшого лікування. Наше завдання було зберегти вагітність до повноцін­ного для пологів терміну.

До пологів готувався великий штат лікарів – акушери, гінекологи, невропатологи, анес­тезіологи. Пологи вирішили приймати в опе­раційній, щоб перестрахуватися на випадок ускладнень. Вони тривали п’ять годин і про­ходили важко, з ускладненнями. У породіллі відкрилася маткова кровотеча, після чого зна­добилося хірургічне втручання. Ключову роль зіграла правильно підібрана анестезія, адже жінці не підходило стандартне знеболювальне. Анестезіологи, враховуючи хворобу, виконали свою роботу ювелірно.

Завідувач кафедри перинатології, акушер­ства та гінекології Харківської медичної ака­демії післядипломної освіти професор Ольга Грищенко:

– Основне захворювання Нонни Андрія­щенко серйозне і непередбачуване, ми боялися погіршення. Пологи були складними й унікаль­ними. Але після того, як на світ з’явився здоро­вий хлопчик, стан жінки поліпшився, на третю добу вона почала розбірливо розмовляти, ліп­ше рухатися. Перші дні навіть годувала ново­народженого груддю, але потім довелося його відлучити, оскільки розпочався новий курс те­рапії з приводу головного захворювання.

Незабаром, якщо буде потреба підтримати позитивний гормональний баланс, який жін­ка отримала за рахунок вагітності, можна буде вживити їй стовбурові клітини пуповинної кро­ві та плаценту, які було взято під час пологів. Мета цього унікального способу лікування – за­безпечити виживання нервових клітин у хворої, запобігти або знизити темп дегенерації нейрона і, можливо, підтримати ріст нервових волокон і відновлення втрачених міжнейронних зв’язків.

А поки, готуючись до наступного етапу лі­кування, мама з малюком під наглядом роди­чів поїхала додому, на Херсонщину. В її серці з’явилася надія на видужання. І цю надію пода­рували жінці харківські лікарі.

Ольга ФАЛЬКО, власкор «ВЗ» із Харкова

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я