Херсонський обласний онкологічний диспансер нещодавно відзначив своє 65-річчя, пройшовши шлях від онкологічного кабінету до профільного онкологічного комплексу третього рівня надання спеціалізованої медичної допомоги. Першим головним лікарем диспансеру був відомий на Херсонщині хірург, заслужений лікар України Петро Юрженко, якого високо цінував сам Микола Амосов. У різні роки колектив очолювали Віталій Гордєєв, Валентин Жердзицький, Дмитро Дячук, Микола Корнієнко, Олег Зюков, а з 2003 року — Ірина Сокур. Саме їй випала нелегка місія завершити будівництво онкологічного комплексу, яке тривало більше 20 років. У грудні 2008 р. введено в експлуатацію першу чергу (головний корпус та господарські споруди), у грудні 2009 року — другу (радіологічний корпус), а наприкінці 2011 року — третю (поліклініку).
Сьогодні Херсонський обласний онкологічний диспансер — це профільний лікувально-профілактичний заклад на 240 ліжок вищого рівня акредитації, який забезпечує надання онкологічної допомоги населенню і здійснює методичне керівництво організацією протиракової боротьби в області. У відділеннях стаціонару постійно впроваджуються новітні методи лікування, завдяки чому середня тривалість лікувального курсу скоротилася майже вдвічі — з 23,5 доби у 2003 році до 12,7 у 2010 р., а загальнолікарняна летальність знизилася вдвічі. Щорічно у стаціонарі лікуються понад 6,5 тис. хворих, виконується близько 3 тис. найскладніших операцій. У диспансерному відділенні, яким завідує Володимир Терелюк, щорічно обслуговується понад 60 тис. пацієнтів, проводяться амбулаторні хірургічні втручання, хіміо- та променева терапія. Відкрито денний стаціонар на 15 ліжок. Більшість підрозділів обладнано сучасною лікувально-діагностичною технікою, що дозволяє надавати медичні послуги на рівні світових стандартів.
Головна гордість — люди, які працюють як одна команда: 160 медичних сестер та 100 лікарів, 80% із яких мають першу та вищу кваліфікаційні категорії, троє — науковий ступінь кандидата медичних наук, двоє — звання заслуженого працівника охорони здоров’я.
Приміром, Валентин Жердзицький працює в колективі понад 40 років, 23 роки з них він очолював диспансер і був ініціатором та організатором будівництва нового онкологічного комплексу в Херсоні. Нині він заступник головного лікаря з організаційно-методичної роботи й охоче передає свій багатий досвід молодим лікарям.
Онкогінеколог, заслужений лікар України, кандидат медичних наук Олександр Пуляєв не одне десятиліття керував гінекологічним відділенням і врятував життя багатьом жінкам — деякі з них і досі пишуть йому листи-подяки. Саме він разом із колегою Олександрою Новіковою запровадив ще в кінці 60-х років нові методи діагностики та лікування онкогінекологічних хворих, зокрема лімфографію, усі види променевої терапії.
Мамологічне відділення на 40 ліжок, де виконують усі види оперативних втручань на молочній залозі та м’яких тканинах, очолює онкохірург вищої категорії, головний позаштатний онколог управління охорони здоров’я ОДА Олександр Гловацький.
Урологічне відділення (завідувач Ігор Єрьомін) спеціалізується на лікуванні хворих на онкоурологічні захворювання та злоякісні новоутворення чоловічої статевої сфери; тут успішно запроваджується досвід кращих європейських клінік.
Основними напрямками абдомінально-проктологічного відділення (завідувач Михайло Ковальський) є діагностика та спеціальне лікування злоякісних пухлин шлунка, підшлункової залози і панкреато-дуоденальної зони, товстої і прямої кишок, печінки та ін. Тут успішно виконують стандартні, розширені та комбіновані операції.
Завідувач рентгенодіагностичного відділення Віктор Мякиньков — фахівець вищої категорії, член Європейської асоціації радіологів, вважає своїм головним завданням інтеграцію методів променевої діагностики для раннього виявлення онкологічних захворювань та перехід на цифрові методики рентген-досліджень.
Велика увага приділяється підготовці медичних кадрів. За ініціативою головного лікаря Ірини Сокур організовано Першу Таврійську школу з питань онкології. На науково-практичній конференції, у якій взяли участь учені Національного інституту раку, медики півдня України та Дніпропетровської області, обговорювалися актуальні питання профілактики та лікування онкологічних захворювань.
«65років — це дуже поважний вік, — підкреслив у своєму виступі заступник начальника управління охорони здоров’я Херсонської ОДА Андрій Пасіка, — але фахівці онкодиспансеру не зупиняються на досягнутому. Вони вивчають досвід лікарів Австрії, Польщі, Німеччини, аби підняти рівень медичного обслуговування до європейських стандартів». Андрій Пасіка привітав колектив із ювілеєм і вручив почесні грамоти управління кращим працівникам.
Зоя ДЕМЧЕНКО, власкор «ВЗ», Херсон