Останніми роками у структурі вищої освіти України взагалі і вищої медичної освіти зокрема відбуваються процеси інтенсивної модифікації та впровадження нових інноваційних технологій навчання, передусім системи ступеневих іспитів «Крок» і кредитно-модульної системи навчання для медичних факультетів вищих медичних навчальних закладів III-IV рівнів акредитації. Одночасно відкриваються нові факультети (медико-психологічний, спортивної медицини і т. ін.), що передбачає створення на базі вищої медичної освіти нових фахів. Безумовно, ці новації у сфері вищої медичної освіти потребують суттєвого, а інколи й докорінного оновлення навчально-методичного забезпечення навчального процесу.
Нині в царині оперативної хірургії та топографічної анатомії спостерігається недостатнє забезпечення студентів навчально-методичними матеріалами як у змістовному, так і в технічному плані. Під час вивчення нашої дисципліни переважно використовують україномовний підручник «Оперативна хірургія та топографічна анатомія» (К.І. Кульчицький, М.П. Ковальський, А.П. Дитківський та ін., 1994 року видання).
Нагальною є потреба у виданні нового підручника з оперативної хірургії та топографічної анатомії. Авторський колектив сформовано на основі кафедри оперативної хірургії та топографічної анатомії Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Більшість авторів брали участь у створенні таких самих підручників у 1989 та 1994 рр. До написання певних розділів також було залучено викладачів однопрофільних кафедр медичних університетів України. Автори ставили перед собою завдання створити підручник із предмету, який би поєднував класичну структуру з новими викликами, що постали перед вищою медичною освітою України. Також враховано зростання обсягу самостійної роботи студентів.
Практика свідчить, що підручник із топографічної анатомії й оперативної хірургії є настільною книгою для інтернів, хірургів-початківців, та й досвідчені лікарі мають його на своїй книжковій полиці.
Розділи з топографічної анатомії передують розділам з оперативної хірургії, що є традиційним у викладанні предмета і відповідає типовій навчальній програмі. Послідовність викладання топографічної анатомії та оперативної хірургії окремих ділянок тіла людини також збігається з класичною схемою його описання. Усі назви анатомічних елементів відповідають Міжнародній анатомічній номенклатурі (Сан-Пауло, 1997). Українські еквіваленти наведено за виданням «Міжнародна анатомічна номенклатура», І.І. Бобрик, В.Г. Ковешніков (2001). Перевагу надано українським термінам, латинські — вказано під час першого згадування. У підручнику наведено модифіковані малюнки з класичних анатомічних і топографоанатомічних підручників та атласів, значну частину взято з попередніх видань, також є оригінальні ілюстрації. Кількість епонімних назв у царині топографічної анатомії максимально скорочено, використано лише терміни, широко вживані в медичній літературі, а також ті, що не мають класифікаційних аналогів. Під час викладення оперативної хірургії епонімів вжито більше, оскільки деякі назви оперативних процедур, симптомів і синдромів взагалі не мають аналогів.
Підручник «Оперативна хірургія та топографічна анатомія» призначений для студентів вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації, інтернів, а також лікарів хірургічного профілю.