Міністерство охорони здоров’я України досі не закупило необхідних вакцин ані для малих містечок, ані для сільської місцевості. Про це під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я сказав член депутатської групи «Економічний розвиток» Андрій Шипко.
«Людям не роблять щеплень. Із нового року минуло півтора місяці, але я не бачу жодних змін у цій сфері — тільки одні гасла, що ЮНІСЕФ і ВООЗ допоможуть із закупівлями», — зазначив А. Шипко.
Не краща ситуація й у великих містах. Практично не проводиться вакцинація в Східному регіоні.
Більшість вакцин на 2014 рік Київ отримав у грудні 2014-го. Наразі у столиці є тримісячний запас вакцин для профілактики кору, краснухи, епідпаротиту, а також поліомієліту. Найбільш критична ситуація — з вакцинами БЦЖ. «У 2014 році ми їх так і не отримали. Був зроблений лише перерозподіл між регіонами України», — розповів головний імунолог Києва Федір Лапій. Також є проблеми з вакциною проти дифтерії та правця для дітей 6 років і дорослих. Але ця ситуація не стосується екстреної профілактики правця.
Президент ГО «Рух за здоров’я нації» Дмитро Коваль повідомив, що громадські організації неодноразово зверталися до представників МОЗ та Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я стосовно критичної ситуації, яка склалася в державі з вакцинацією.
Ситуація погіршилася після певних змін на законодавчому рівні щодо вакцин іноземного виробництва. «Відомо, що раніше деякі вакцини Україна закуповувала в Росії. Тепер, згідно з чинним законодавством, перереєстрації підлягають тільки препарати, що мають сертифікат GMP. Отже, вакцини російського виробництва, які його не мають, не можна ані зареєструвати, ані перереєструвати, ані закуповувати в Україні», — зауважив Д. Коваль. На його думку,
альтернативою таких вакцин мають стати аналоги, виробниками яких є країни Європи, з наявними сертифікатами Європейського агентства з лікарських засобів.
Професор, доктор медичних наук, заступник директора Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України Валерія Шагінян зазначила, що негативний результат антивакцинальної кампанії фахівці відзначають не тільки серед дітей віком до 2 років, а й серед медичних працівників. Так, значно зменшилася кількість вакцинацій медичних працівників від гепатиту В. «Відповідно до нового календаря профілактичних щеплень з 1 січня 2015 р. така вакцинація перенесена з обов’язкового переліку профілактичних щеплень до рекомендованого. Не виключено, що найближчим часом значно підвищиться показник захворюваності на гепатит В серед працівників медичних закладів», — зазначила В. Шагінян.
За матеріалами УНІАН, УНН і тижневика «Аптека»