Хвороба Паркінсона — важке випробування і для хворого, і для його близьких. Це хронічне захворювання, що вимагає безперервного лікування і може істотно вплинути на кар’єру й особисте життя людини. Ігнорування перших симптомів призводить до найтяжчих наслідків: через десять років після початку захворювання більша половина хворих, які не отримували регулярного адекватного лікування, стають інвалідами або вмирають. Своєчасна ж і правильно підібрана протипаркінсонічна терапія допомагає хворому протягом довгих років зберігати звичну якість життя.
Епідеміологія захворювання
Хвороба Паркінсона — поширене прогресуюче неврологічне захворювання, що виникає внаслідок руйнування пігментованих допамінергічних нейронів чорної речовини та інших нейродегенеративних змін у різних ділянках головного мозку. За статистичними даними ця патологія трапляється у 300-350 осіб на 100 тис. населення, але діагностованих випадків хвороби Паркінсона набагато менше. Наприклад, кількість підтверджених діагнозів хвороби Паркінсона в Україні в 2012 р. становила лише 64 на 100 тис. населення. Тобто в нашій країні у 80% жертв цієї хвороби діагноз не встановлено, і відповідно вони позбавлені допамінергічної терапії (у деяких областях України — Дніпропетровській, Донецькій, Одеській — виявлення патології становить 34-35 випадків на 100 тис. населення, отже, пацієнтів, які не отримують лікування, значно більше).
Діагностичні критерії
Якщо діагноз встановлено, необхідно провести диференціальну діагностику хвороби Паркінсона з паркінсонічними синдромами. Для цього переходять до другого і третього діагностичних етапів, які складаються з переліку критеріїв виключення хвороби Паркінсона (крок 2) і позитивних проспективних критеріїв хвороби Паркінсона (крок 3).
Крок 2. Критерії виключення хвороби Паркінсона:
- повторний інсульт в анамнезі з прогресуванням паркінсонічних ознак;
- повторна травма голови в анамнезі;
- перенесений енцефаліт в анамнезі;
- поява паркінсонічних синдромів на тлі лікування нейролептиками;
- наявність більше одного родича з подібним захворюванням;
- тривала ремісія;
- наявність тільки однобічних ознак після трьох років хвороби;
- над’ядерний параліч погляду;
- мозочкові знаки;
- ранні вегетативні розлади;
- виражена деменція з порушеннями пам’яті, мовлення і праксису;
- симптом Бабинського;
- наявність пухлини мозку або відкрита гідроцефалія при нейровізуалізаційному дослідженні;
- відсутність ефекту від застосування високих доз леводопи без наявності мальабсорбції.
Крок 3. Позитивні проспективні критерії хвороби Паркінсона:
- однобічний початок хвороби (якщо ураження виникає з обох боків — це не хвороба Паркінсона);
- наявність тремору спокою;
- прогресування хвороби;
- збережена асиметрія, вираженіші симптоми на боці початку хвороби;
- високий терапевтичний ефект леводопи (70-100%);
- виражена леводопіндукована хорея;
- терапевтичний ефект леводопи протягом 5 і більше років;
- тривалість хвороби 10 і більше років (вважається, що ця патологія — повільно прогресуюче захворювання).
Для встановлення достовірного діагнозу хвороби Паркінсона потрібна наявність 3 або більше таких критеріїв у поєднанні з кроком 1.
Основні синдроми хвороби Паркінсона
Виділяють чотири основні синдроми хвороби Паркінсона. Перший — брадикінезія — сповільнення рухів, яке проявляється в усіх видах щоденної активності хворого (під час ходьби, гігієнічних процедур, споживання їжі, одягання). Другий синдром — м’язова ригідність, тобто підвищення м’язового тонусу за типом зубчастoго колеса. Третій синдром — тремор спокою. Він може виникати в руках за типом рахунку монет або скочування пігулок, також у патологічний процес можуть бути залучені нижні кінцівки й підборіддя. Іноді при хворобі Паркінсона спостерігається тремор голови за типом «так-так». Але тремор за типом «ні-ні» — не паркінсонічна ознака. І останній синдром — постуральна нестійкість.
Крім основних синдромів для хвороби Паркінсона характерні понад 50 рухових і нерухових симптомів, які об’єднують у психічні розлади (астенічні розлади, депресія, апатія, тривога, дефіцит уваги, надмірна сонливість удень, зорові галюцинації, психози, делірій тощо).
Окремо виділяють вегетативні розлади, пов’язані з паркінсонізмом. Зокрема це ортостатична гіпотензія, за легкого перебігу якої хворий скаржиться на памороки, а при тяжчому — може знепритомніти в разі різкої зміни положення тіла. Також спостерігаються прискорене сечовипускання або його затримка, закрепи, імпотенція чи гіперсексуальність, підвищене потовиділення та себорея.
Лікування хвороби Паркінсона
Основою терапії є протипаркінсонічні препарати, які ефективні в усіх без винятку хворих. Якщо ефекту від застосування цих ліків не настає, то в пацієнта не хвороба Паркінсона і лікарю варто продовжити діагностичний пошук.
Препарати леводопи для лікування хвороби Паркінсона використовуються починаючи із 60-х років минулого століття і вважаються «золотим стандартом» такої терапії. Але застосування тільки засобів цієї групи — типова схема лікування того часу. Препарати леводопи справляють дуже сильний, проте короткотривалий протипаркінсонічний ефект. Характерний нюанс: тривалість дії препарату безпосередньо залежить від тривалості хвороби Паркінсона. Що довше хворий страждає на цю недугу, то коротшою виявляється дія препарату. Якщо в початкових стадіях хвороби препарати леводопи можуть діяти 8-12 годин, то з її прогресуванням розвивається синдром дисрегуляції допаміну і тривалість ефекту зменшується до 1 години і навіть 20 хв. Деяким пацієнтам доводиться приймати леводопу 17 разів на добу, при цьому їх самопочуття постійно змінюється.
Для того щоб у хворих не виникало таких клінічних флуктуацій, одночасно з препаратами леводопи слід обов’язково призначати агоністи допаміну, оскільки вони мають пролонговану дію. Найбільш вивчений протипаркінсонічний препарат у світі (дані Світового конгресу з хвороби Паркінсона й екстрапірамідних захворювань (м. Торонто, 2011 р.) — «Праміпексол». Він ефективний щодо основних симптомів хвороби Паркінсона в усіх стадіях і забезпечує безперервний допамінергічний ефект протягом доби навіть при одноразовому застосуванні. Слід зазначити, що препарати леводопи активні відносно брадикінезії, а ось при паркінсонічному треморі, особливо у випадку тремор-домінантних форм хвороби Паркінсона, ці ліки не дають стійкого ефекту. «Праміпексол» досить ефективний щодо тремор-домінатних форми, тобто зменшує значний паркінсонічний тремор, резистентний до препаратів леводопи. Крім того, на відміну від переважної більшості допамінергічних препаратів, які впливають лише на рухові прояви хвороби Паркінсона, «Праміпексол» справляє виражений ефект при нерухових проявах, зокрема депресії. Якщо починати лікування з «Праміпексолу», то найкраще обирати препарат пролонгованої дії, який випускається в дозуванні 0,375; 0,75 і 1,5 мг.
У цьому випадку можна приймати одну таблетку по 0,375 мг уранці. Через один-два тижні дозу збільшують до 0,75 мг. І ще через один-два тижні переходять на дозування 1,5 мг. Якщо воно неефективне, то через один-два тижні можна ще додати 1,5 мг, тобто приймати ліки доведеться двічі на день.
У вираженіших стадіях захворювання можна застосовувати інгібітори СОМТ (catechol-O-methyltransferase, катехол-О-метилтрансфераза). Антихолінергічні препарати справляють дуже низький терапевтичний ефект і посилюють когнітивні порушення та затримку сечовипускання. Єдина перевага препаратів цієї групи — низька вартість.
Правила первинної терапії
Якщо в пацієнта з хворобою Паркінсона виникли івалідизуючі розлади, терапію потрібно починати з двох препаратів: препарату леводопи й агоніста допаміну. Спочатку призначають один і повільно підвищують його дозу, через місяць-два додають другий.
Коли ж у хворого немає івалідизуючих розладів і він не досяг 65-річного віку, використовують агоніст допаміну. У пацієнтів старшого віку терапію починають з препаратів леводопи.
Достовірно відомо: у пацієнтів, яким у якості первинної терапії хвороби Паркінсона призначали препарати леводопи, клінічні флуктуації та дискінезія розвивалися набагато раніше і були значно вираженішими порівняно із хворими, лікування яких починали із застосування агоністів допаміну або комбінації препаратів левоподи й агоністів допаміну.
Комплекс реабілітаційних заходів
Лікування хвороби Паркінсона обов’язково має включати реабілітаційні заходи, спрямовані на поліпшення рухової активності. Найкращим видом реабілітації є лікувальна фізкультура. Для профілактики ортостатичної гіпотензії хворому рекомендують уникати різкого вставання, а для профілактики розладів ковтання — їжі, яка може спричинити аспірацію. З метою тренування ковтальної функції варто виконувати таку вправу: ковтати крапельки води з піпетки тричі на день по 30 разів.
Хірургічна альтернатива
Протягом тривалого часу оперативне лікування хвороби Паркінсона було звичайною практикою, однак після відкриття леводопи випадки такого втручання стали поодинокими. Паллідотомія і таламотомія — найбільш ранні методи хірургічного лікування, які сьогодні застосовують украй рідко. Суть їх полягає в точковій деструкції дуже малих ділянок головного мозку, порушення функції яких призводить до виникнення симптомів хвороби.
Глибока стимуляція головного мозку за допомогою електричних імпульсів сприяє припиненню мимовільних рухів. Із цією метою в мозку оперативним шляхом розміщують дротові електроди, що генерують електричні імпульси. Метод може бути застосований як додатковий, у комплексі із препаратами леводопи або іншими лікарськими засобами, так і самостійний.
Сьогодні глибока стимуляція головного мозку — найпоширеніший хірургічний метод лікування хвороби Паркінсона в останній стадії. При її проведенні тканини головного мозку не руйнуються, а отже, таке лікування є менш ризикованим, ніж вищезгадані деструктивні хірургічні методи.