Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії в Україні виявилася майже нульовою. Нині ситуація змінюється, але «витягують» її на собі окремі заклади й служби. Як зробити їх роботу більш злагодженою, а послуги – якісними? І чи потрібне для цього оновлення пакетів?
Первинну ланку перевірятимуть на якість
ВЗ Найбільше сімейних лікарів цікавить питання підвищення капітаційної ставки. Чи варто на це сподіватися?
– Так, на наступний рік ми плануємо її підвищення до 710 грн, якщо на програму медичних гарантій буде спрямовано 5% ВВП. А уже цього року Уряд підтримав рішення підвищити капітаційну ставку за обслуговування одного пацієнта на первинці до 650 грн.
ВЗ Не менш болюче питання – моніторинг якості роботи первинки. Чи буде він обов’язковим і за якими критеріями?
– Індикатори поки що розробляються, до цього процесу залучені як національні, так і міжнародні експерти, зокрема, фахівці ВООЗ. Також ми пропонуємо доплачувати закладам первинки до 5% від суми договору за досягнення певних рівнів та індикаторів якості. Однак обсяг цих доплат знову ж таки залежить від суми коштів, які будуть передбачені за Програмою медичних гарантій. Тож на разі питання щодо обов’язкового запровадження індикаторів якості та їх точного переліку не вирішено.
Чи каратимуть за «недовакцинацію»?
ВЗ Що робити сімейному лікарю з відмовниками вакцинації, якщо цей показник стане критерієм оцінки його роботи?
– На засіданні робочої групи ця проблема обговорювалася. Експерти пропонували своє бачення її вирішення. Зокрема, висловлювали думки щодо необхідності внесення такого критерію в ЕСОЗ (так звана вакцинальна форма), можливості «позначати» в ній відмовників від щеплень, які керуються релігійними чи іншими переконаннями, а також розірвання декларації з пацієнтами, які ігнорують згадані вимоги. Але поки що жодних рішень в цьому плані не прийнято. НСЗУ ж працює виважено, в чинному законодавчому полі.
Сімейний лікар потрібен всім?
ВЗ Які нові пакети напрацьовуються для первинної медичної допомоги?
– Існує кілька пакетів послуг, у наданні яких лікарі загальної практики – сімейні лікарі братимуть безпосередню участь. Це супровід та лікування на первинному рівні дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, а також мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям. Центри ПМСД можуть долучатися до надання замісної підтримувальної терапії особам з опіоїдною залежністю, але тут обов’язково потрібен лікар нарколог або лікар будь-якої іншої кваліфікації, який пройшов відповідний курс тематичного удосконалення. Це дуже актуальні напрями, які потребують посиленої уваги, в тому числі й первинної ланки. Зокрема, на неї покладено динамічне спостереження за станом пацієнтів з туберкульозом на амбулаторному етапі, визначення моделі такого лікування на підставі рекомендацій лікаря фтизіатра та фахівців інших спеціальностей, контроль за вживанням протитуберкульозних препаратів, постійна координація роботи сімейного та лікуючого лікаря із залученням інших фахівців для діагностики та лікування супутніх захворювань у цієї категорії пацієнтів. Тому допускається використання засобів телекомунікації між ними.
ВЗ Чи спроститься процедура призначення знеболювальних засобів для паліативних хворих на первинці?
– Ця процедура не регулюється НСЗУ. Її спрощення може відбутися тільки на законодавчому рівні. Можу лише окреслити спектр послуг паліативної допомоги, який має бути наданий на первинці: регулярна оцінка стану пацієнта, визначення його потреб, оцінка ступеню болю та лікування больового синдрому, призначення наркотичних засобів і психотропних речовин, оформлення відповідних рецептів, лікування супутніх захворювань.
Телеконсультації поки що розкіш
ВЗ Як стимулювати поширення телемедицини на первинці?
– В умовах надання послуг ПМД вказано можливість використання засобів телекомунікації та телемедицини за рішенням лікаря. НСЗУ вносить до умов закупівлі послуг пункт щодо можливості використовувати такі засоби при безпосередньому наданні допомоги пацієнтам. Зрештою, у кожному пакеті прописано вимогу щодо наступності взаємодії між закладами, здійснення консультування, в тому числі й шляхом використання телемедицини. Слід визнати, що не всі заклади первинки мають для цього технічні можливості, а дехто просто не поспішає долучатися до нових технологій, пояснюючи це неможливістю придбання відповідного обладнання. Тому НСЗУ поки що не наполягає на обов’язковому запровадженні телемедицини. Однак це питання часу і нові технології мають бути доступними на первинці.
Сімейний лікар опанує нові дослідження
ВЗ Які лабораторні послуги будуть доступними на первинці, чи розшириться їх спектр і чи не доведеться доплачувати за інші дослідження пацієнтам, яких спрямують на вищі рівні?
– На наступний рік ми запропонували додати до існуючого переліку скринінгові дослідження – на приховану кров, а також тест на простатспецифічний антиген. Але поки що експерти не погодили ці пропозиції. Обговорення триває.
Щодо направлення пацієнтів до інших закладів охорони здоров’я для проведення необхідних клініко-лабораторних та інструментальних досліджень, то сімейний лікар не просто може, а й зобов’язаний це зробити, оскільки така вимога прописана в рамках пакету первинної медичної допомоги. Пацієнт отримає відповідні послуги безоплатно.
ВЗ Які нові інструментальні дослідження проводитимуть на первинному рівні? Бо деякі керівники вже збираються закуповувати обладнання для УЗД.
– Експерти досягли домовленості щодо розширення існуючого переліку – буде додано вимірювання гостроти зору та офтальмоскопію. Щодо ультразвукового дослідження, воно не включене до пакета ПМД, тож НСЗУ його не оплачуватиме на цьому рівні.
Чи змінить первинку COVID-19
ВЗ Що зміниться в роботі первинної ланки у зв’язку з COVID-19?
– Обсяг її роботи в цьому напрямку визначається окремим пакетом і нормативно-правовими актами, стандартами щодо реагування галузі на надзвичайні ситуації. А нормативно-правова база динамічно змінюється залежно від ситуації та набутого досвіду у цих питаннях. На разі в рамках пакету ПМД передбачено безпосереднє надання медичної допомоги хворим на COVID -19 та пацієнтам з підозрою. А також взаємодія первинки з мобільними бригадами реагування COVID -19 або ЕМД. Нещодавно Уряд вніс зміни до постанови КМУ №65, якими передбачено, що відбір зразків та лікування пацієнтів з COVID-19 або підозрою на це захворювання під час самостійного звернення пацієнта до лікаря первинки здійснюється незалежно від наявності декларації про вибір лікаря.
ВЗ Чи буде вдосконалений алгоритм нагляду за хворими та контактними особами на рівні сімейної медицини, бо нинішнім пацієнти не задоволені?
– Принципових змін поки не буде, але якщо чітко та якісно виконувати те, що покладено на первинну ланку сьогодні (а також усунути фактор недотримання рекомендацій і призначень лікаря з боку пацієнтів), то це достатній обсяг надання медичної допомоги первинного рівня.
ВЗ Пацієнти хочуть укладати декларації онлайн через епідемію і в такий же спосіб змінювати сімейного лікаря. Це можливо?
– Поки що все залишається як є. Але можливі варіанти обговорюватимуться. Наступного року має запрацювати кабінет пацієнта в електронній системі охорони здоров’я. І там така можливість (укладати декларацію онлайн) буде передбачена.
«Швидка» госпіталізуватиме за принципом екстериторіальності
ВЗ Сьогодні на екстрену медичну допомогу лягає особливе навантаження. Чи буде це відображено у відповідному пакеті?
– Ми напрацювали проміжний варіант пакету, в якому конкретизовано деякі пункти. Наприклад, щодо права на отримання цього виду допомоги для іноземців та осіб без громадянства, які тимчасово перебувають або постійно проживають на території України, біженців тощо. Також детальніше прописана взаємодія ЕМД з первинною ланкою. Наприклад, якщо пацієнт із ймовірним інфікуванням COVID-19 не потребує госпіталізації, «швидка» має не лише надати йому необхідну медичну допомогу та рекомендації щодо самоізоляції, а й передати інформацію його сімейному лікарю або центру ПМСД. Також важливе уточнення щодо дотримання принципу екстериторіальності роботи служби ЕМД, в тому числі й при госпіталізації пацієнтів. Для визначення закладу, до якого має бути транспортований пацієнт, бригада «швидкої» має врахувати наявність необхідних фахівців, медичного обладнання і час транспортування (відповідно до галузевих стандартів і клінічних маршрутів). Таких важливих уточнень, які мають на меті поліпшити якість надання допомоги пацієнтам, чимало.
Звичайні й «ковідні» пакети ЕМД об’єднають
ВЗ Як зміниться принцип оплати бригад ЕМД?
– Ми плануємо оплату за глобальною ставкою, але пропонуємо збільшити тариф. Також обговорюється пропозиція щодо об’єднання «звичайних» та «ковідних» пакетів для екстренки, щоб заклади могли забезпечити готовність надання медичної допомоги у будь-якій ситуації, за різних варіантів розвитку подій. Розмір тарифу залежить від виділених коштів на ПМГ, однак варто зазначити, що вже у 2020 році видатки на екстрену медичну допомогу із центрального бюджету (без врахування додаткових ковід-доплат) збільшились майже удвічі порівняно з 2019 роком.
Інфекційний контроль посилиться
ВЗ Чи оновиться пакет надання стаціонарної допомоги без хірургічних втручань?
– Поки що цей пакет обговорюється в плані переліку лабораторних та інструментальних досліджень. Однак точно можу сказати, що з огляду на епідемію від закладів охорони здоров’я вимагатимемо забезпечення системи інфекційного контролю з обов’язково відпрацьованим сценарієм щодо впровадження протиепідемічних режимів та його суворого дотримання.
Яке обладнання купувати і де взяти фахівців?
ВЗ Керівники закладів очікують, що їх зобов’яжуть закуповувати КТ, адже сьогодні особлива потреба в такому обладнанні.
– Ми це розуміємо, однак враховуючи матеріально-технічну базу більшості закладів, прописуємо у вимогах до них проведення дослідження КТ, МРТ, не зобов’язуючи закуповувати відповідне обладнання всіх без винятку – такі дослідження можна проводити й на умовах підряду.
ВЗ А що робити, коли для підписання договору з НСЗУ не вистачає спеціалістів, які «в дефіциті» по всій державі?
– У пакетах ми прописуємо обґрунтовану мінімальну кількість спеціалістів кожного профілю, які повинні мати заклади для надання медичної допомоги. При цьому орієнтуємось переважно на можливості вторинного, а не третинного рівня, щоб громадяни не залишилися без медичної допомоги. Водночас ми не можемо допустити невідповідності граничній кількості фахівців, інакше не зможемо гарантувати якість та безпеку лікування. Тому потрібно врегулювати кадрову політику в галузі в цілому.
Завжди готові?
ВЗ Що передбачає пакет готовності до реагування на інфекційні захворювання та епідемії, які заклади зможуть законтрактуватися на нього і як обраховуватиметься відповідний тариф?
– Передусім це забезпечення первинного огляду пацієнта з визначенням його маршрутизації, проведення тестування методом ПЛР та інших лабораторних досліджень відповідно до галузевих стандартів. А також інструментальних досліджень, зокрема рентгенографії (КТ не прописуємо як обов’язкове), надання кисневої підтримки, інтенсивної терапії та підключення пацієнтів до апаратів ШВЛ та ЕКМА, забезпечення моніторингу розвитку ускладнень тощо. Законтрактуватися на цей пакет зможуть опорні лікарні (їх перелік встановлює МОЗ). У вартість пакету входять у тому числі й видатки на оплату праці фахівців. Також зараз обговорюється можливість включення видатків на засоби індивідуального захисту в пакеті медичних послуг. А оплата самого лікування відбуватиметься за методом діагностично-споріднених груп в рамках терапевтичного пакета.
Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»