Статья доступна на русском языке
Лімфома – це один з різновидів раку, яка розвивається в білих клітинах лімфатичної системи (остання, в свою чергу, є частиною захисних механізмів організму). Часто розвиток захворювання на ранніх стадіях не помічають, а її лікування на пізніх стадіях дуже важке та проблематичне. В свою чергу, рання діагностика дозволяє доволі ефективно лікувати лімфому.
Лімфатична система являє собою складну структуру, що складається з невеликих каналів, вузлів, кісткового мозку та деяких інших органів. Всі вони складаються з лімфоцитів.
У людей, що зіткнулися з цим захворюванням, спостерігається брак контролю активності лімфоцитів, тобто вони починають рости неправильно і непропорційно.
Лімфома проявляється утворенням «шишок» – пухлин, які, як правило, розташовуються поблизу лімфатичних вузлів: в області пахв, шиї та живота.
Розвиток, прогрес і лікування хвороби завжди варіюється в залежності від кожного конкретного організму, а точніше від його лімфатичної та імунної функції. Але незважаючи на те, що, як і всі види раку, дана хвороба складна і агресивна, рання діагностика дозволяє здійснити ефективне лікування.
За даними Національного інституту раку США, є два основних типи лімфоми.
Перший з них називається лімфома Ходжкіна, вона характеризується наявністю так званих клітин Рід Штернберга, які викликають запалення лімфатичного вузла (основний симптом).
Інший тип, неходжкінська лімфома, включає в себе більшу різноманітність ракових клітин в імунній системі, що робить її більш агресивною і важко піддається лікуванню.
Ці клітини легко і швидко діляться і поступово поширюються на інші органи тіла.
На жаль, майже 75% всіх діагностованих лімфом відносяться до другого типу. І незважаючи на те, що можна виділити деякі чинники, пов’язані з її розвитком в організмі, експертам поки не вдається точно описати, що ж саме визначає цю різновид.
Які основні симптоми лімфоми?
Симптоми лімфоми можуть варіюватися від одного пацієнта до іншого (в залежності від типу і ступеня тяжкості), але якщо трохи узагальнити, то увагу потрібно звернути на наступне:
- Збільшені лімфатичні вузли в області шиї, пахв або паху.
- Різка і безпричинна втрата ваги.
- Підвищена температура тіла (тривалий час).
- Надмірне потовиділення в нічний час.
- Відчуття сверблячки.
- Слабкість і хронічна втома.
- Зниження або втрата апетиту.
- Кашель і утруднене дихання.
- Больові відчуття в області живота, грудної клітини, а також біль у кістках.
- Здуття живота, запалення.
- Постійне відчуття переповненості тіла.
- Озноб.
Які фактори ризику розвитку лімфоми?
Отже, незважаючи на те, що найбільш поширеною формою лімфоми є більш агресивна, доведено, що рання діагностика значно збільшує шанси на одужання пацієнта.
Неагресивний підтип лімфоми дозволяє пацієнтам жити до 15 років з цим захворюванням.
Тому, на додаток до того, що непогано було б знати загальні симптоми, бажано також мати чітке уявлення про фактори, які збільшують ризик розвитку лімфоми.
До них відносяться:
- Ослаблена імунна система, перенесена трансплантація, ВІЛ-інфекція або аутоімунні захворювання.
- Вірус Епштейна-Барра (EBV) або Helicobacter Pylori.
- Вік старше 60 років.
- Належність до білої раси.
- Вплив хімічних речовин, таких як гербіциди та інсектициди.
- Радіаційне опромінення.
У чому полягає лікування лімфоми?
Після відповідних аналізів і діагностування лімфоми необхідно негайно приступати до лікування, інтенсивної терапії.
Стандартне лікування найбільш агресивного стану полягає в хіміотерапії і біологічної терапії.
Променева терапія може бути ефективна у пацієнтів з I або II стадією лімфоми, в залежності від активності злоякісних клітин.
Важливо також мати на увазі, що рання діагностика не може бути досягнута за допомогою якогось одного конкретного тесту, оскільки не дивлячись на їх існування, не можна сказати, що вони рекомендуються.
З цієї причини краще всього бути уважними до себе і сигналів свого тіла і помічати навіть найменші зміни, що відбуваються з організмом.
Крім того, якщо у вас є сімейний анамнез, слід робити це регулярно.
На закінчення слід зазначити, що незважаючи на те, що лімфома – це тиха хвороба (як і більшість видів онкології), її можна виявити на ранній стадії за іншими характерними ознаками.
Так що не ігноруйте симптоми, робіть медичні обстеження (періодично) – і так ви значно знизите ризик несприятливого результату хвороби.
Джерело: healthinfo.ua