COVID-19 поділив людство на медиків і пацієнтів. Все інше: ціни на нафту, міжнаціональні війни і навіть світова економічна криза, відійшло на десятий план. Сьогодні ми розуміємо, що майбутнє кожного з нас і цивілізації в цілому залежить від людини в респіраторі , захисних окулярах та протиепідемічному костюмі.
Медики багатьох країн розпочинали цю війну голими руками. Попри «попереджувальний постріл» в Ухані, коронавірус SARS-COV-2 для більшості урядів виявився цілковитою несподіванкою. Всі сподівалися, що саме їх країну ця біда якось омине, тому не поспішали закуповувати ані засоби безпеки, ані тести. І незважаючи на те, що закон дозволяє лікарям та медсестрам відмовитися рятувати чуже життя, коли власне під загрозою, жодний цим правом не скористався.
Медики хворіють тяжче за пацієнтів
За статистикою, медичні працівники хворіють в дуже важкій формі, що пояснюється високою концентрацією вірусу навколо них. «Чим більше вірусу потрапило до організму, тим складнішою буде боротьба між ним та імунітетом,- каже професор Уенді Барклай з Інституту інфекційних захворювань при Імперському коледжі Лондона.- Під час проведення експерименту на тваринах, яких заражали різними дозами вірусу, з`ясувалося, то найтяжчий стан спостерігався саме у тих, кому ввели більше всього вірусу».
На жаль, медики цей експеримент щодня ставлять на собі і це підтверджує сумна статистика. Приміром, у Китаї жертвами COVID-19 стали майже 12% медичних працівників, таку саму цифру називають і в Італії, а от в Британії, за даними Бі-бі-сі , в деяких лікарнях під час карантину на лікарняному опинилися до 50% відсотків персоналу. Проте ті, хто залишаються, продовжують рятувати пацієнтів. Іноді цілодобово, адже хворих щодня більшає, а медиків – навпаки.
Подяка лікарю на всіх мовах світу
Громадяни країн, що вже опинилися в обіймах коронавірусу, цінують цей щоденний подвиг і намагаються віддячити медпрацівникам. Французи, приміром, написали на Ейфелевій вежі велике слово MERCI. В Бельгії, Франції, Нідерландах та Італії щовечора люди виходять на балкони і аплодують медикам, що героїчно протистоять інфекційній навалі. В США 30 березня на знак пошани лікарям та медсестрам за допомогою червоного та білого світла перетворили Empire State Building на маячок машини екстреної меддопомоги.
В Нью-Йорку прямо на фасаді лікарняного центру Elmhurst 27 марта березня з`явився напис Thank you, а в Єгипті на самісінькій піраміді Хеопса світлом написали «Дякуємо, що залишаєтеся з нами». В Італії, на стіні лікарні в Бергамо зробили мурал, присвятивши його медикам. На фресці зображена стомлена медсестра, яка обіймає свою нещасну країну, що тяжко постраждала від COVID-19, і напис “Всім вам … Дякую!” В Стамбулі президент Турції Ердоган з дружиною аплодували на балконі медпрацівникам, які попри всі ризики рятують людей від коронавірусу.
Українська нагорода також чекає своїх героїв
Україна також вшановує лікарів і медичних сестер – від імені українців подяку їм висловив Святослав Вакарчук, заспівавши пісню “Дякую” гурту “Океан Ельзи”.
А міністр охорони здоров`я Максим Степанов підписав наказ про те, що вже починаючи з березня і протягом всього періоду карантину медичним працівникам, які опікуються пацієнтами з лабораторно підтвердженим діагнозом COVID-19, виплачуватиметься компенсація в розмірі трьох посадових окладів.
Боротьба з пандемією продовжується. За прогнозами австралійських економістів, COVID-19 забере до 15 млн. життів людей в усьому світі. Але медики готові зробити все, аби ці прогнози не стали реальністю!
Юлія НОВГОРОДСЬКА, «ВЗ»