Як змінюється система: сімейна медицина, високі зарплати та безплатна допомога в приватних лікарнях

459

В МОЗ розповіли, чого вдалось досягти від початку процесу трансформації вітчизняної медицини.

Фінансування змінилось в 99% медзакладів

Про медичну реформу, над якою б’ються працівники Міністерства охорони здоров’я, не говорили тільки ті щасливці, які жодного разу не звертались до лікарів та не планують це робити навіть в далекому майбутньому – завдяки подарованому Богом відмінному здоров’ю. Для всіх решта – це одна з улюблених тем для розмов з сусідами та друзями. В Міністерстві охорони здоров’я України підкреслюють – перехід до європейських стандартів від системи Семашка, звісно, потребує часу. Але ці зміни будуть, і вони вже втілюються в життя.

Згідно з поетапним планом змін, який закріплений в Законі України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”, в минулому році розпочалась трансформація первинної медичної допомоги. Мова йде про сімейну медицину. Як приклад, можна пригадати Британію, де близько 90% всіх хворих на початковому етапі скеровуються до сімейних лікарів. Вони в стані запобігти багатьом хворобам.

Більше про те, чому команда МОЗ України вибрала саме такий початок трансформації медицини, можна прочитати за цим посиланням.

У цьому році зміни продовжуються – в цей раз працівники МОЗ зосередяться на підготовці до трансформації спеціалізованої допомоги: поліклінік та стаціонарів.

Наступного року нас чекатимуть нові механізми фінансування, які почнуть працювати вже з 1 січня на всіх рівнях медичної допомоги.

Чого реформі медицини вдалось досягти за останні 2,5 роки? Як пояснюють в МОЗ, пацієнти змогли самостійно вибирати своїх лікуючих – сімейних терапевтів та педіатрів. Більше половини жителів країни скористались такою можливістю. І більшість з них, 70%, залишились задоволеними. Також змінилось фінансування абсолютної більшості комунальних закладів – 99% з них перейшли на фінансування за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”. Відтепер кошти вони отримують за послуги, які надають пацієнтам, а не за розмір приміщення, кількість ліжок або ж медперсоналу. Рівень фінансової забезпеченості також залежить від обсягу роботи. У багатьох лікарів, медсестер та медбратів зарплати виросли з мінімалки до 10, 15 та 20 тисяч гривень.

Рівень зарплати лікарів визначають керівники лікарень

Крім того, розпочала свою роботу Національна служба здоров’я України — нова інституція, єдиний платник в новій системі охорони здоров’я. Вона підписує договори з медзакладами, що дозволяє відмовитись від складного та непрозорого процесу перерахування коштів з державних до місцевих бюджетів.

Приємна новина для пацієнтів – вперше в історії з’явилась можливість отримувати допомогу в приватних закладах безкоштовно – за бюджетні кошти. А приватним є кожен п’ятий такий заклад в Україні. Також тепер медичні установи можуть самі визначати, скільки платити своїм працівникам, а це дозволило збільшити їхні зарплати в два-чотири рази. Це допоможе зберегти талановитих медиків в країні – в останні роки велика кількість дипломованих спеціалістів та медсестер вибирали місцем своєї роботи сусідні країні саме по причині низької оплати їхньої праці на Батьківщині.

  • Завдяки електронній системі охорони здоров’я пацієнти можуть укладати декларації з лікарями, а лікарні – підписувати договори з Національною службою здоров’я, – відзначають в МОЗ. – Рівень комп’ютеризації зріс з 3% до 97% – тепер навіть у найвіддаленіших селах лікарі укладають декларації з пацієнтами, користуючись комп’ютерами. І в них добре виходить. 

Онлайн-запис до спеціаліста

Усунуто ще один недолік, на який часто скаржилась молодь – тепер все частіше можна без проблем записатись до лікаря онлайн, а не очікувати півдня в живій черзі, коли, нарешті, доктор звільниться за зможе прийняти і вас. Зовсім віднедавна, всього два місяці, працює електронна медична картка, а з 1 квітня можна отримати електронний рецепт. До речі, вже виписано більше мільйона таких рецептів – нововведення до вподоби українцям. Також, як повідомляють в МОЗ, вже в цьому році планують запустити електронні направлення до спеціалістів та е-лікарняні.

  • За мільярди гривень, які вдалось відбити в корупціонерів, тепер можемо закуповувати додаткові ліки для пацієнтів. В цьому допомогли міжнародні організації, – кажуть в МОЗ. – Усі вакцини наразі є в наявності. По всій країні відкриваються кардіоцентри – зараз працює вже 41 такий заклад, де зможуть кваліфіковано допомогти пацієнтам з гострим інфарктом. Пацієнтам в гострій фазі стентування проводять безплатно.

Окрім того, запрацювала програма «Доступні ліки», зміни тривають і в медичній освіті, а в цьому році трансформація торкнеться і галузі екстреної медичної допомоги. І це –далеко не все, що вдалось втілити в життя команді МОЗ України.

  • Не все відбувається ідеально. І зміни прийшли не всюди. Чим більше ми просуваємося вперед, тим сильніше опирається стара система, – зазначає в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. – Але охорона здоров’я змінюється швидко. Новий підхід до фінансування продемонстрував свою ефективність на рівні допомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти і педіатри. Вже з наступного року він почне працювати на всіх рівнях надання медичної допомоги. Найголовніше завдання — підготувати заклади спеціалізованої допомоги до переходу на нові принципи роботи, допомогти їм з реорганізацією та комп’ютеризацією. На цьому ми зосередимо зусилля в найближчі місяці. Реальні зміни — складний процес, в якому час — головний ворог.

На жаль, команді новаторів доводиться працювати під кулеметним словесним обстрілом з боку популістів та корупціонерів, не обходиться, за словами Уляни Супрун, і без судових позовів та інформаційних кампаній і опозиції з боку медичних феодалів – проте вони, як каже в.о. міністра охорони здоров’я, хоч і забирають енергію та сили, та не зможуть зупинити зміни.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я