Які інфекції можуть спалахнути в Україні цієї осені на тлі COVID-19?

537

До Національного календаря профілактичних щеплень введено нову вакцинацію проти пневмококової інфекції. Як це вплине на здоров’я нації та чи пов’язано нововведення з поширенням пандемії коронавірусу?

Пацієнт на прийомі у лікаря

Планується, що щеплення пневмококовою вакциною стане обов`язковим з 2022 року, наразі ця вакцинація ще не є календарною в Україні. У світі пневмококове щеплення досить нове явище, проте воно присутнє в національних календарях щеплень вже понад 100 країн світу. Потреба викликана збільшенням захворюваності населення різними видами пневмоній. Україна в цій ситуації – в аутсайдерах. Наскільки складно запровадити таку вакцинацію, і які стимули використовувати, аби призвичаїти до нової схеми не тільки пацієнтів, але і медичних працівників?

На ці та інші запитання відповідає доктор медичних наук, практикуючий лікар, зав. лабораторією імунореабілітації інституту мікробіології та імунології ім.. І.І. Мечникова НАМН України, зав. кафедрою клінічної імунології ХМАПО Андрій Волянський.

ВЗ Коли ця вакцина буде доступною в Україні?

Андрій ВОЛЯНСЬКИЙ, доктор медичних наук, практикуючий лікар, зав. лабораторією імунореабілітації інституту мікробіології та імунології ім.. І.І. Мечникова НАМН України, зав. кафедрою клінічної імунології ХМАПО

– В різних країнах застосовуються різні схеми: від однодозового до чотиридозового введення. Пневмококова вакцина досить дорога, і якщо взяти якусь середню схему введення, наприклад, дводозову, то при вартості однієї дози близько 1 тис. грн. на кожну дитину необхідно витратити 2 тис. грн. В Україні народжується приблизно 300 тис. дітей щороку, отже маємо планову цифру – 600 млн. грн. А весь бюджет України на вакцинацію становить у нинішньому році 400 млн. грн. Виходить, що вартість тільки вакцини від пневмококу перевищує весь річний бюджет. Зрозуміло, що в державних медустановах її поки немає, і щоб у 2022 році вона з’явилася для безкоштовного календарного щеплення, потрібно збільшити бюджет національного календаря хоча б до 1 мільярда гривень.

Сьогодні в Україні зареєстровані вакцини від пневмококу бельгійських і американських виробників. Відрізняються вони кількістю штамів: в бельгійській їх 10, в американській – 13. У приватних вакцинальних центрах вона використовується вже кілька років і стає все більш популярною серед батьків, незважаючи на високу вартість.

ВЗ Щеплення проти пневмококової інфекції може вплинути на перебіг COVID-19?

– Вважається, що прищеплювати потрібно дітей до 5 років і літніх людей старших від 55 років, а також групи ризику – пацієнтів з хронічними захворюваннями респіраторної системи. Завдяки цій вакцинації ми зменшуємо кількість важких бактеріальних пневмоній. Отже, зменшуємо кількість летальних випадків, викликаних цим захворюванням.

Саме тому щеплення повинне користуватися популярністю серед лікарів, які рекомендують його як для дітей, так і для дорослих. Це важливо і в контексті нинішньої пандемії. Вакцинація від пневмококової інфекції дозволить уникнути бактеріальних ускладнень при захворюванні COVID-19.

ВЗ Пандемія різко знизила охоплення вакцинацією населення України. Які інфекційні хвороби нам загрожують вже цієї осені та в майбутньому?
– Існує певна інерція в часі, завдяки чому в цьому році ми ще не побачимо наслідків зниження рівня вакцинацій. Але через кілька років Україна, безумовно, зіткнеться з цією проблемою, наприклад, як це було з кором під час підйому захворюваності в 2017–2019 роках. Тоді зниження охоплення вакцинацією затягнулося на роки,насамперед тому, що у 2015 і першій половині 2016 років вакцину в країну взагалі не завозили. Наслідків ми зазнали у 2017-му, коли у нас стався найбільший спалах кору на Європейському континенті в ХХІ столітті – більше 100 тис. хворих!

Якщо кір має певну циклічність підйому, і наступний сплеск очікуємо в 2023-24 роках, то з дифтерією – інакше. Тут грають роль дві умови: велика кількість неприщеплених людей і агровірованний штам. Кількість неприщеплених у нас досить велика, а посиленого штаму поки немає. Але його прихід спрогнозувати неможливо.

Щодо поліомієліту, то Європейський континент вважається вільним від нього, але в Азії кількість випадків зараження як диким, так і вакциноасоційованим поліомієлітом велика і спостерігається зростання захворюваності. Тому, на мій погляд, глобальна стратегія повинна бути спрямована на повне видалення живої вакцини з календарів усіх країн світу.

А в нинішньому році восени на тлі пандемії на нас чекає, крім традиційного вже грипу, сезонне збільшення пневмококових та інших інфекційних захворювань.

ВЗ Наскільки Україна забезпечена вакцинами для щеплень проти цих інфекцій?

– Сьогодні в Україні є значний надлишок вакцин усіх найменувань, і це погано, адже після закінчення терміну придатності їх обов`язково треба утилізувати. Наприклад, у березні-травні 2020 р закінчився термін придатності 1 млн. доз вакцин АКДС індійського виробництва.
Вибір вакцин для нашої країни здійснює ЮНІСЕФ, і протягом 5 попередніх років нам поставляли найдешевші в світі індійські вакцини проти правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної палички, а тепер уже і кору, паратиту та краснухи. Вартість вакцин АДСМ індійського виробництва для дорослих становить 3 грн., АКДС для дітей молодшого віку 5 грн., АДС для дітей 6-ти років – 6 грн. Європейські препарати коштують від 12 євро. Ціна обумовлює якість.

ВЗ Наскільки ефективними будуть щеплення від коронавірусу, адже він постійно мутує? Скільки ж тоді потрібно вакцин – на кожен вид коронавірусу, як з грипом? На який період часу щеплення зможуть сформувати імунітет?

– Коронавірус дійсно постійно мутує, на сьогодні вже відома величезна кількість варіантів, кілька тисяч. Але всі вони не є принципово різними. Передбачається, що сучасна комбінація антигенів при вакцинації буде діяти проти відомих сьогодні варіантів. Але не виключено, що мутації будуть відбуватися надалі. І дуже ймовірно, що майбутні покоління вакцин від коронавірусу міститимуть різні штами. Я не виключаю, що для кожного сезону відповідно до прогнозу буде створюватися комбінована вакцина проти кількох штамів грипу і коронавірусу. На який період часу буде забезпечений імунітет, поки точно не відомо, як мінімум на сезон, як максимум – на два-три. Час покаже.

ВЗ З’явилася інформація, що, наприклад, російські вакцини від коронавірусу неможливо транспортувати на далекі відстані, що їх необхідно виготовляти в регіонах. Це стосується всіх вакцин від COVID-19? І як тривають дослідження вакцин у США та Європі?

– У Росії два тижні тому зареєстровані дві вакцини, які випускає одне підприємство, і зараз там працюють над третьою. Відразу ж з’явився потік претензій від світової спільноти, мовляв, їхнє клінічне випробування проведене не в повному обсязі – третя фаза не завершена. У Китаї приблизно така ж сама ситуація з новими вакцинами,і там уже ними вакцинують військових. А всього в світі сьогодні ведеться розробка десятків вакцин-кандидатів. Кілька вакцин американського і європейського виробництва зараз проходять третю фазу клінічних випробувань. Наприклад, уряд США оплатив дослідження трьом різним виробникам і замовив великі партії вакцини. Виникає питання: чи правомірні подібні дії виробників і медиків будь-якої країни? В умовах високої летальності, якою відзначається нова інфекція, вважаю це цілком припустимим – заради порятунку життів. Наприклад, з огляду на співвідношення «ризик-користь», вакцинація груп ризику як професійного, так і медичного персоналу може бути допустимою і доречною. Сподіваючись, що ризик через вакцинацію буде меншим, ніж через інфікування.

За моєю інформацією, російська вакцина випускається в ліофілізованому (висушеному) варіанті і повинна зберігатися не в холодильниках, а в морозильних камерах. Це, безумовно, ускладнює доставку, але, думаю, це є питанням часу. Розчинені вакцини, які можна зберігати в холодильнику, з’являться дуже скоро.

ВЗ Ви особисто в ЗМІ закликаєте українців активно вакцинуватися від грипу цієї осені, а деякі сімейні лікарі виступають проти цього.

– Грип сам по собі є вельми небезпечною інфекцією. Досі серед лікарів та науковців ведеться дискусія про те, чи можливе нашарування вірусних інфекцій – чіткої відповіді у наукової спільноти поки немає. В силу цього лікарі повинні розглядати варіанти супер-інфекції, яка утворюється в результаті комбінації вірусів, отже ускладнює перебіг захворювання та збільшує кількість ускладнень.

ВЗ Які перспективи у людства швидко подолати коронавірус?

–На жаль ми вже розуміємо, що швидкої перемоги над вірусом не буде. Ця небезпека чатуватиме на людство ще кілька років поспіль. Можна сподіватися, що вакцинація докорінно змінить стан справ. Але поки до створення імунного прошарку населення ще дуже далеко. У північній Італії або Нью-Йорку можна говорити про 20 -30% жителів, що мають антитіла, тобто імунітет проти коронавірусу. Для створення ж імунного щита потрібно хоча б 30-40% населення, яке познайомилося з цим ворогом. Я не кажу «перехворіло», тому що багато людей його перенесли безсимптомно. В Україні, на мій погляд, ми маємо 1-2% інфікованих, а за офіційними даними – 0,25% населення. Отже, людству треба навчитися з цим вірусом жити.

Ольга ФАЛЬКО, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я