Скасування карантину в найпівнічнішій префектурі Японії виявилося передчасним. У квітні захворюваність на острові знову почала зростати. Владі Хоккайдо довелося заново вводити обмежувальні заходи – через 26 днів після відміни попередніх. Без проведення масового тестування, ослаблення обмежень може призвести до нових спалахів хвороби і неминучого повернення карантинів, вважають вчені.
12 квітня, губернатор префектури Хоккайдо оголосив про введення режиму надзвичайної ситуації після того, як протягом 5 днів поспіль фіксувалися двозначні числа нових випадків зараження на коронавірус, повідомляє Kyodo News.
«Нам доведеться долати кризу, пов’язану з другою хвилею поширення цього інфекційного захворювання», – повідомив губернатор Наомічі Судзукі. Школи в Саппоро знову зачинилися. Мешканцям префектури рекомендується утримуватися від виходу з будинків без нагальної потреби.
Хоккайдо – перша префектура Японії, яка автономно ввела надзвичайний стан у зв’язку з коронавірусом. В інших префектурах цей режим введений рішенням прем’єр-міністра Сіндзо Абе і тільки 7 квітня. Зараз число щоденних нових заражень в Токіо наближається до 200, зростання захворюваності відзначають і в інших префектурах. Про це повідомляє Japan Times.
З 28 лютого масові зібрання на Хоккайдо були заборонені, школи закриті. Місцевий уряд проявив наполегливість і послідовність у відстеженні інфікованих та їх контактів. І тим і іншим пропонувався суворий режим самоізоляції.
Стратегія спрацювала, число хворих різко впало, і 19 березня обмеження були зняті, а з початку квітня знову відкрилися школи. Як виявилося – ненадовго.
Минулого тижня на Хоккайдо було зафіксовано 135 нових підтверджених випадків COVID-19. На відміну від першого спалаху в лютому, немає свідоцтв того, що вірус був «імпортований» з інших країн. Жоден із заражених не виїжджав за межі Японії в минулому місяці.
Нові обмеження на Хоккайдо введені (попередньо) до 6 травня. Успішність протистояння другій хвилі COVID-19, що охопила острів, залежить від того, які висновки будуть зроблені з уроків першого карантину, пише BBC. Ці уроки можуть виявитися корисними і для країн Європи, які на цьому тижні почали знімати карантинні обмеження.
Урок перший: карантин найбільш ефективний на ранній стадії епідемії
Якщо карантин ввести на ранній стадії епідемії в країні, її легше взяти під контроль.
«У цьому випадку нескладно виявляти осередки зараження, відстежувати і ізолювати інфікованих», – каже професор Кенджи Сібуя з лондонського Королівського коледжу. На його думку, влада Хоккайдо дуже добре впоралися з локалізацією вогнищ, і це цілком можна назвати історією успіху.
В цьому відношенні дії влади Хоккайдо можна порівняти з досить агресивним відстеженням і ізоляцією інфікованих в південнокорейському місті Тегу, де вдалося швидко придушити велике вогнище захворювання серед членів релігійної секти.
Урок другий: до скасування карантину необхідно провести масове тестування населення
Однак другий урок Хоккайдо виглядає не настільки обнадійливим. Після спалаху в Тегу, уряд Південної Кореї почав масштабну програму тестування, щоб спробувати виявити якомога більше інфікованих і вжити відповідних заходів. В Японії і на Хоккайдо цього не відбувається.
Навіть зараз, через три місяці після виявлення першого хворого на COVID-19, в Японії тестується лише невеликий відсоток населення (за даними порталу Worldometer, станом на 17 квітня в Японії зроблено 100 703 тестів – всього 796 на мільйон населення).
Спочатку уряд заявляв, що масштабне тестування є «марною тратою ресурсів». Тепер владі Японії доведеться міняти цю позицію, зазначає BBC.
«Зараз ми знаходимося в середині вибухової фази епідемії. Головний урок повторного введення карантину в Хоккайдо: навіть якщо ви успішно впоралися з першими спалахами епідемії, але не налагодили масштабне тестування, ви не зможете встановити, наскільки поширена передача вірусу в лікарнях і в цілому серед населення країни», – вважає професор Сібуя.
Урок третій: вихід з епідемії буде довгим і важким
Професор Сібуя вважає, що без більш жорстких заходів у влади Японії мало надії на те, щоб взяти під контроль другу хвилю загрози, яка фіксується зараз не тільки на Хоккайдо, а й по всій країні.
«Нова реальність», в якій світ живе вже три з половиною місяці після першого спалаху коронаврусу в Китаї, буде тривати набагато довше, ніж очікує більшість людей, констатує BBC.
Джерело: Kyodo News