Уже стало славною традицією – юнаків і дівчат, які бездоганністю своєї підготовки підкорили уславлений столичний Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, посвячувати в студенти, благословляти в «дорог у далеку» до вершин однієї з найблагородніших професій – професії лікаря, у світ науки, морального й духовного гарту в Національному палаці мистецтв «Україна». Цього разу, як і в попередні роки, це величне свято, яке раз у раз набирає все яскравіших барв, своєю емоційністю тримало учасників дійства в неослабній напрузі від перших слів привітань до заключних акордів Гімну України. Усе тут було незвичайним і піднесеним: зал, що розцвів білими лілеями, – понад половину його рядів заполонили першокурсники (понад 2300) в білосніжних халатах, участь у дійстві і напутні щирі слова видатних особистостей, які своїм талантом і наполегливістю прославилися не тільки в охороні здоров’я, а й в Україні і світі, квіти й атмосфера впевненості. Упевненості в тому, що нинішній набір студентства через визначений час не тільки відчутно поповнить ряди спеціалістів і зменшить наявний дефіцит лікарських кадрів, а й своєю підготовкою, рівнем професійності та людяності піднесе імідж лікаря на вищий щабель любові і визнання суспільства.
Таку впевненість передусім висловив віце-президент НАМН України, академік медицини, ректор Національного медичного університету імені О.О. Богомольця професор Віталій Москаленко, під керівництвом якого столичний університет за своєю навчальною базою, науковопедагогічним потенціалом європейського рівня, якістю підготовки кадрів став не тільки кращим медичним закладом України, а й одним із найавторитетніших у Європі. Погляньмо на якісний склад новобранців закладу, який із гордістю проаналізував очільник столичного ВНЗ. На перший курс університету зараховано 750 студентів за державним замовленням і 1400 – на контрактній основі, а також 205 іноземних громадян із 32 країн світу – всього 2355 майбутніх лікарів і провізорів. «Це найбільше за всю нашу історію, – зазначив ректор, – і найкраща відповідь університету на потребу країни та галузі в медичних кадрах».
Серед зарахованих першо- курсників майже половина (663 особи) – ті, хто отримав золоті та срібні медалі або ди- пломи медичних коледжів із відзнакою, 24 переможці міжнародних і всеукраїнських олімпіад і конкурсів із профільних дисциплін, 170 вихованців Українського медичного ліцею. І ще одна цифра, якою пишається університет: першокурсниками стали 9 майстрів спорту, які примножуватимуть спортивну славу альма-матер та України.
Ця кількісна і якісна характеристика нового поповнення, яку зробив ректор Віталій Москаленко, дала підставу Віце-прем’єр-міністру– Міністру охорони здоров’я України Раїсі Богатирьовій у яскравій, емоційно виголошеній промові, що неодноразово нагороджувалася бурхливими аплодисментами п’ятитисячного залу, сказати: «Я впевнена, що серед вас немає випадкових людей».
Лікар, – наголосила Раїса Василівна, – це не тільки глибокі професійні знання, це й мистецтво спілкування, це людяність і милосердя. Якщо хворому після розмови з лікарем, – нагадала вона слова Бехтєрєва, – не полегшало, то це не лікар. Щоб стати таким, треба працювати над собою, працювати наполегливо й безперервно. Я впевнена, – наголосила високий державний урядовець, – що, опановуючи знання, ви здолаєте всі перепони і досягнете вершин найпочеснішої, найгуманнішої професії – професії лікаря.
Саме на такі кадри розраховує вітчизняна охорона здоров’я, у якій за ініціативи і постійної активної підтримки Президента України Віктора Федоровича Януковича нині відбуваються реформи, спрямовані на радикальне підвищення доступності та поліпшення якості надання медичної допомоги населенню. Ці слова Віце-прем’єр- міністра–Міністра охорони здоров’я потонули у вдячній овації.
Раїса Василівна Богатирьова вручила Почесні грамоти Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України багатьом викладачам університету.
Того дня зал палацу «Україна» часто переповнювався бурхливими, довготривалими аплодисментами. Цьому, звісно, сприяли незвичайність події, радість і емоційна піднесеність студентів, їхніх батьків, гостей. Та урочисте зібрання так виявляло своє захоплення передусім мудрістю, вишуканістю фрази промовців. А були це, як уже мовлено, неординарні особистості.
Серед почесних учасників свята був Євгеній Іванович Чазов – колишній міністр охорони здоров’я Радянського Союзу, лауреат Нобелівської премії миру, видатний учений, академік багатьох академій, Герой Соціалістичної Праці, талановитий кардіолог. Це – легенда світової медицини, гордість не тільки Росії, а й України. Адже путівку в самостійне життя у 1953 році йому дав Київський медичний інститут. Уже одне це ім’я, оголошене ректором Віталієм Москаленком серед імен почесних членів президії свята, викликало бурю оплесків. Такі ж овації час відчасу спалахували протягом усієї промови цього великого вченого. Його слова, його визначення, рекомендації, продиктовані багатющою практикою й мудрістю життєвого досвіду, сприймалися як істина в останній інстанції. «Мене часто запитують, – ділився сокровенним видатний учений, – що потрібно для того, аби стати справжнім лікарем. І я завжди відповідаю: глибокі знання й милосердя. Потрібно ставитися до хворого, як до свого родича. Саме ці високі якості передусім визначають сутність лікаря». На підтвердження цих умовиводів Євгеній Іванович наводив яскраві приклади зі свого життя.
По-батьківськи тепло, доброзичливо і повчально прозвучали настанови директора НДІ серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова Героя України Геннадія Книшова, голови Профспілки працівників охорони здоров’я України Вікторії Коваль, голови постійної комісії Київради з питань гуманітарної політики Алли Шлапак.
У присязі студента, яку було виголошено під гучні аплодисменти, першокурсники поклялися глибоко вивчати фундаментальні медичні науки, наполегливо оволодівати професією лікаря, вірно служити рідному народові й незалежній Україні.
Микола БЕРНИК, «ВЗ»