22% людей, що проживають у зонах конфліктів, страждають різними формами психічних розладів.
Практично у кожного п’ятого виявляють ознаки депресивного стану, посттравматичні стресові розлади, шизофренію. Приблизно в кожного десятого постраждалого у зоні бойових дій присутні психічні розлади середньої або важкої форми. Про це повідомили медики кількох університетів, які працювали в рамках проекту за сприяння Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Вони ґрунтовно опрацювали дані 129 досліджень, які вийшли у період з 1980 по 2017 роки в медичному журналі The Lancet. Після опрацювання даних виявилось, що ситуація із психічними розладами у зонах конфліктів є набагато серйознішою, ніж вважалося раніше. Від важких психічних розладів страждають близько 5% мешканців місцевостей, де тривають бойові дії. Ще понад 10 процентів потерпають від легких психічних захворювань. Виявилось, що в районах бойових дій жінки більше страждають від психічних хвороб, ніж чоловіки. Але із віком вразливість до захворювань психіки збільшується, безвідносно до статі.
Медики переконані, що їх дані є найбільш точними. Адже вони опрацювали інформацію, оприлюднену більш як за три десятиріччя. До цих спостережень увійшли відомості із тих зон, де збройні сутички тривають безперервно останнє десятиріччя. Зокрема, це Афганістан, Ірак, Ємен, Нігерія, Сомалі, Сирія і Південний Судан.
За даними дослідників, у 2016 році кількість бойових сутичок встановила сумний «рекорд». У 37 державах в цей час налічувались 53 «гарячі точки». В районах воєнних конфліктів мешкало дванадцять процентів усіх людей світу. Близько 70 млн. людей покинуло оселі, що є найбільшою кількістю біженців після Другої світової війни.
Напевно, що найвизначніша роль у профілактиці і лікуванні психічних розладів у зонах бойових дій належить Всесвітній організації охорони здоров’я. Один з авторів масштабного дослідження, доктор Марк ван Оммерен з ВООЗ вважає, що результати дослідження дають можливість більш реалістично підрахувати необхідну кількість допомоги, якої потребують постраждалі у зонах конфліктів.
Члени робочої групи звертають увагу на те, що у різних країнах є різні підходи до визначення психічного порушення. Але у будь-якому разі наведені ними дані свідчать про необхідність пошуку додаткових ресурсів для допомоги постраждалим у зонах бойових дій.
В опрацюванні величезного масиву даних були зайняті спеціалісти Університету Квінсленда в Австралії, Університету Вашингтона, а також Гарвардського університету.
Джерело: ukrainepravo