Нещодавно в Ужгороді розпочала роботу виїзна бригада паліативної допомоги «Хоспіс вдома». Досі в місті такими хворими опікувалися лише сімейні лікарі та медсестри, тож створення бригади можна вважати гарним початком надання комплексної допомоги паліативним пацієтам.
ВЗ Що спонукало створити в Ужгороді такий вид допомоги паліативним хворим?
Нині в Ужгороді паліативними хворими опікуються дільничні терапевти та сімейні лікарі. Підготовка останніх відбувалася протягом двох років, зокрема тренінги пройшли практично 70% сімейних лікарів. Проте в процесі роботи ми дійшли висновку, що в місті все-таки має бути виїзна бригада паліативної допомоги — це не тільки вимога часу, а й реальна необхідність. Цю тезу змогли донести і до міського керівництва.
Надавати якісну паліативну допомогу навчалися не тільки медики, а й волонтери. Відвідували закордонні семінари, тренінги, вивчали досвід подібних бригад і закладів паліативної допомоги в Польщі, зокрема у міжнародному хоспісі, розташованому в м. Катовіце, паліативна бригада якого обслуговує хворих у радіусі 100 км. Також навчалися в колег з Івано-Франківська, де хоспіс діє з 1994 року. До речі, там нещодавно також розпочали роботу виїзні бригади паліативної допомоги.
ВЗ Із кого складається така бригада?
— До штату бригади входять 9 осіб: лікар, дві медсестри, дві молодші медсестри, двоє соціальних працівників, психолог, водій. Крім того, на вимогу пацієнта до бригади може бути включено духівника.
ВЗ Лікар та медсестри надаватимуть увесь спектр медичних послуг?
— Так. Це — і симптоматичне лікування, й усі необхідні маніпуляції. Ми також укладатимемо угоди з профільними спеціалістами, і вони за потреби надаватимуть свої послуги.
Визначатимуть, яких хворих передавати під опіку бригади, сімейні лікарі. Зараз у цьому переліку 420 пацієнтів. Лікар на основі амбулаторної картки та виписки сімейного лікаря визначатиме стан пацієнта, його потреби, зокрема соціальні та психологічні. Медсестри виконуватимуть необхідні маніпуляції, а також навчатимуть родичів, близьких хворого, щоб вони могли в разі потреби здійснити необхідні процедури, знеболити тощо.
ВЗ Не раз доводилося чути, що в багатьох сімейних лікарів виникали проблеми зі знеболюванням паліативних хворих через складнощі звітування за використання опіоїдів…
— Над вирішенням цієї проблеми ми працювали ще до відкриття нашого ЦПМСД у 2014 році. У травні 2013 року вийшла Постанова КМУ №333 «Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я», а у вересні 2015-го — й довгоочікуваний Наказ МОЗ №494 «Про деякі питання придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я», яким також затверджено зміни до Наказу №360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень». Відповідно до них ми і працюємо. Раніше, на жаль, досить частими були випадки, коли хворому двічі на день вводили мінімальну дозу морфіну. Але це просто видимість знеболювання. Означеній проблемі було присвячено кілька тренінгів, котрі стосувались як використання наркотичних препаратів, так і правильного ведення документообігу.
ВЗ Чи достатньо персоналу бригади для обслуговування 420 пацієнтів?
— Цілком можливо, що штат буде збільшено, однак не всі хворі потребують допомоги такої бригади в повному обсязі. Є важкі термінальні пацієнти, яким необхідний щоденний догляд, а є хворі, котрим потрібно менше уваги.
Відвідування пацієнтів фахівцями визначено у графіку. Наприклад, до одного хворого медсестра приходитиме щодня, а до іншого — раз на тиждень приїде лікар і, скажімо, молодша медсестра надаватиме допомогу рідним у догляді за ним.
ВЗ Робота бригади фінансуватиметься з міського бюджету?
— Так, зокрема цьогоріч передбачено близько 500 тис. грн. Розглядається також питання про можливість придбання нової машини швидкої допомоги. Крім того, плануємо залучати й іншу допомогу, як фінансову, так і матеріальну, зокрема й від закордонних благочинних організацій та волонтерську.
Віктор ЛАЗОРИК, спеціально для «ВЗ», м. Ужгород
Коментар
Хоспіс розрахований на 25 ліжко-місць. Триповерхова будівля обладнана ліфтом, сучасною побутовою технікою та найновішою медичною апаратурою. Тут є кімнати відпочинку й номери, у яких можуть зупинитися й заночувати родичі пацієнтів.
Зараз ми завершуємо підготовку документів, у тому числі й штатний розпис, який має затвердити обласний Департамент соціального захисту населення (адже заклад підпорядковуватиметься саме йому), і після цього зможемо прийняти перших пацієнтів. Сподіваюся, що це станеться вже протягом місяця.
Фінансуватиметься хоспіс з обласного бюджету, тому й прийматиме людей з усього Закарпаття, а не тільки з Виноградівщини.