Центри первинної медико-санітарної допомоги трьох районів Закарпатської області підписали декларації з понад 70% населення, а ті, що потрапили у першу «хвилю» укладення контрактів з Національною службою здоров’я України, уже підбивають перші фінансові підсумки.
Усі центри первинної медико-санітарної допомоги в області (а їх на Закарпатті — 21) перетворені на комунальні некомерційні підприємства, а показник реєстрації лікарів в електронній мережі наближається до 100%. Однак декларації з лікарями підписали лише 40,6% населення краю. Лідерами з укладання електронних декларацій з пацієнтами стали КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Полянської сільської ради» Свалявського району — 83%, КНП «Міжгірський центр первинної медико-санітарної допомоги» Міжгірської районної ради — 72% та КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Баранинської сільської ради — 70,33%. Аутсайдерами наразі є КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Тячівської районної ради (6,1%), КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Тячівської міської ради (7,6%) і КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Свалявської районної ради (17,93%).
Серед питань, які потребують нагального вирішення, фахівці області також називають низький показник підписання декларацій у лікарів в амбулаторіях, що будуються, і відсутність ліцензій на медичну практику в 5 ЦПМСД після перереєстрації.
«Великі справи роблять невеликі міста — чомусь більшість хороших прикладів зосереджено в райцентрах і селах, — зазначив Голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко. — Міжгір’я уклало договір із нами у першу «хвилю». За перший місяць після входження в реформу вони отримали вдвічі більше грошей, ніж мали субвенції, змінили колективний договір, встановили залежність доходу лікарів від кількості підписаних із ними декларацій, тобто лікар, якого обрало більше пацієнтів, матиме вищу зарплату. Це дало змогу збільшити зарплати лікарям і медсестрам у 1,5-2 рази — із 6-7 до 15 тис. грн».
Головний лікар КНП «Міжгірський центр первинної медико-санітарної допомоги» Марія Гримут розповіла: після проведеного аудиту вони з’ясували, що за умови укладення договору з НСЗУ та досягнення показника у 75% заклад вийде із кризової ситуації, що склалася через заборгованість із заробітної плати та необхідність оновлювати матеріально-технічну базу. «Ми були серед перших 149 закладів, які підписали договори з НСЗ, і почали підготовчі роботи завчасно. За перші кілька місяців вирішили питання із заборгованістю по заробітній платі, а згодом, коли набув чинності колективний договір, почали виплачувати перші премії. Фінансування після укладення договору з НСЗУ зросло на 250%», — зазначила вона.
Підписання електронних декларацій з пацієнтами — єдина можливість для медиків отримувати пристойну зарплату, адже з 2019 року первинну ланку медичної допомоги фінансуватимуть залежно від кількості підписаних декларацій: субвенції з бюджету припиняються.
За матеріалами офіційного сайту Закарпатської ОДА та LB.ua