На жаль, колись широко відомий хворим на астму не тільки на території колишнього СРСР, але й у всій Європі, Солотвинський лікувальний курорт, що в Закарпатті, нині фактично втратив головне своє надбання — унікальну підземну соляну алергологічну лікарню. Ще донедавна підземні ділянки цієї здравниці працювали. Нині ж вода заповнила підземні приміщення, а вхід просто завалився. Невже з сумом потрібно констатувати, що Україна втратила Солотвинські шахти? Про сьогоднішній розвиток подій розповідає головний лікар місцевої алергологічної лікарні Ярослав ЧОНКА.
— Солотвинський алергологічний курорт, аналогів якому в світі не існує, був створений у 1976 році. Лікування проводили під землею в шахтах №№ 8 і 9. Спелеотерапевтичний комплекс тоді творив дива із хворими на бронхіальну астму. Низька вологість повітря й висока концентрація солі були порятунком для хворих на цю недугу дітей і дорослих. І все це створила сама природа. Нині ж лікуватись тут практично нема де.
Ми тут лікували хворих не тільки з усього колишнього СРСР, до нас приїжджали пацієнти навіть з Канади, Арабських Еміратів, Нової Зеландії… Щороку приймали десятки тисяч хворих. А тепер безліч тих, хто страждає від бронхіальної астми, залишилися без лікарні.
ВЗ Ви просили допомоги у держави?
— Звичайно! Пояснював, що треба зберегти унікальну клініку. Однак натомість чиновники прийняли рішення будувати за ці гроші в сусідньому селищі Теребля будинки для відселення туди солотвинців, що мешкають у небезпечній зоні, й… нову лікарню. Але, на мою думку, це нерозумно, адже колись у Тереблі брали на проби сіль і виявили, що вона не має таких лікувальних властивостей, як солотвинська.
ВЗ Як же можна виправити ситуацію?
— Потрібно будувати новий лікувальний комплекс у Солотвино. Декілька років тому я уклав угоду з Українським науково-дослідним інститутом солі, що в Артемівську. На основі досліджень, проведених ученими цього інституту, було вибрано місце в Солотвино під забудову нового лікувального підземного комплексу. Я тут працюю вже 30 років, бачив, які хворі приїжджали, і як їм допомагало лікування в соляних шахтах. За три десятиліття у нас оздоровилися більше 100 тисяч осіб. Навіть один курс міг назавжди позбавити людину від важкої недуги. Подібна клініка, до речі, зараз функціонує в Величці, у сусідній Польщі. Але хто собі може дозволити там лікуватися? Перебування й лікування в нашій лікарні обходилося в 170 гривень на добу, а у Польщі — 135 євро! До речі, там у 1992 році також були подібні технічні проблеми, але поляки зрозуміли: те, що дала природа, треба берегти, і все відновили!
Щоправда, виявляється, у справі лікування бронхохворих можливі й інші альтернативи. Якщо застосувати сучасні медичні технології. Приміром, своє «Солотвино» створили у Львові — у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону, яким керує полковник медичної служби Іван Гайда. Нещодавно військові медики відкрили тут відновлену галокамеру (соляну кімнату). У ній, завдяки застосуванню керованого мікроклімату та використанню різних режимів лікувальних концентрацій сольового аерозолю, стало можливим ефективно лікувати пацієнтів з усіма формами бронхолегеневої патології, хронічних запальних захворювань верхніх дихальних шляхів, алергійних захворювань та захворювань шкіри. Під час створення у ВМКЦ Західного регіону галокамери було використано 33 солеблоки загальною вагою близько 1 тони, які завезені із соляних родовищ Солотвина. Решта соляних елементів використано за технологією напилення солі на стіни. Відновлення цієї кімнати тривало близько півтора року. Зокрема, багато часу пішло на різноманітні роботи та узгодження: вивчення ситуації в регіоні, створення та погодження проектної документації, пошук виконавців робіт й самі роботи. Але це ще не остаточний варіант галокамери. У перспективі її планують переоснастити новим галогенератором, який дозволить більш точно відтворювати необхідну концентрацію сольового аерозолю для досягнення кращого лікувального ефекту. Соляна кімната розрахована на 11 пацієнтів. Принцип лікування — до 10 сеансів (2 адаптаційні по 40 хвилин, решта — до 1 години).
Науковці стверджують, що ефективність оздоровлення за допомогою соляних шахт може сягати 99%. У соляного лікування, яке є ефективним методом оздоровлення, зовсім не зафіксовано побічних ефектів. Такий метод дозволяє зменшити медикаментозне навантаження, а нерідко й зовсім відмовитися від хімічних препаратів.
Ігор ГАЛУЩАК, спеціально для «ВЗ», Закарпаття