У Запорізькій обласній клінічній лікарні вперше було проведено ендоваскулярне протезування черевного відділу аорти. До розмови на цю тему ми запросили доцента кафедри госпітальної хірургії Запорізького державного медичного університету, кандидата медичних наук Андрія Олександровича НИКОНЕНКА та заступника головного лікаря з хірургічної допомоги, кандидата медичних наук, судинного хірурга Євгена Васильовича ЄРМОЛАЄВА.
ВЗ Хто започаткував мініінвазивні технології для ендоваскулярного протезування?
— Ідея і сама розробка цієї тепер уже історичної методики належить українському хірургу з Харкова професору І.Л. Володось, який першим встановив подібний пристрій у 1985 році. На жаль, у нас ця унікальна розробка розповсюдження не отримала, а за кордоном знайшла широке застосування — закордонні ендоваскулярні протези і сьогодні безпечні та надійні, користуються великим попитом у всьому світі. Спочатку, коли протези почали застосовуватися в хірургічній практиці, були проблеми, спостерігалися й ускладнення. Із часом удосконалювалися і конструкції, і методики, з’явилися хірурги найвищої кваліфікації. Зараз небажаних ускладнень стало значно менше. Про перспективи ендоваскулярних технологій красномовно говорить і те, що за кордоном серед загальної кількості проведених операцій ендоваскулярні становлять близько 70%.
ВЗ Які показники до застосування протезування?
— Аневризма черевної аорти. Саме захворювання було описано ще 2000 років до н.е. єгиптянами. Від нього померли свого часу Альберт Ейнштейн, Шарль де Голль, Жозеф Пулітцер. Це стан, коли слабка стінка судини під тиском крові розширюється і випирає, як повітряна кулька. Аневризма черевної аорти становить великий ризик для здоров’я. Адже вона може розірватися і спричинити внутрішню кровотечу. А це вже загроза для життя! На щастя, вчасно діагностована патологія може бути вилікувана.
ВЗ Які методи діагностики застосовуються?
— Аневризма черевної аорти до певного часу не має ніяких симптомів, тому виявляють її випадково при УЗД органів черевної порожнини, причому від аневризми частіше страждають люди після 50 років. Якщо патологія виявлена в початковій стадії — призначаємо консервативне лікування, ну а якщо вже захворювання задавнене — показано хірургічне втручання. Звичайно хворі бояться операцій, але якщо не лікувати хірургічним методом, буде розрив аорти і летальний результат у 90% випадків.
ВЗ Ви проходили стажування у зарубіжних клініках?
— Звичайно! Щорічно відвідую міжнародні тренінги, беру участь у роботі зарубіжних конференцій. У Австрії, в клініці Віденського медичного університету, наприклад, брав участь у проведенні міні-інвазивних операцій. Крім того навчався в американського хірурга Samer Koussayer, який брав участь в ендоваскулярному протезуванні в м. Запоріжжі.
ВЗ Чи треба пацієнта якимось особливим чином готувати до ендоваскулярного протезування?
— Слід, насамперед, враховувати, що в усіх пацієнтів з аневризмою спостерігається досить серйозна супутня патологія — ішемічна хвороба серця, перенесений інсульт або інфаркт. Це ускладнює перебіг операції та післяопераційного періоду — можливі найнесподіваніші, а часом і сумні наслідки, що покладає на хірургів додаткову відповідальність. Звичайно, існує певний ризик, але він виправданий, коли оперує висококваліфікований лікар, який уміє прийняти єдине вірне рішення в напруженій ситуації. Говорячи про згадані вище так звані супутні патології, від яких страждають близько дев’яноста відсотків пацієнтів, треба враховувати буквально всі обставини. Деякі захворювання потрібно усунути до операції, тобто до резекції аневризми, щоб уникнути ускладнень як під час операції, так і в післяопераційний період. Наприклад, перед ендоваскулярним протезуванням виконати стентування коронарної артерії. Через місяць після стентування таких пацієнтів можна оперувати відкритим способом або ендоваскулярно. Такий підхід істотно знижує ризик інфаркту під час або після проведення хірургічного втручання.
ВЗ В ендоваскулярної методики велике майбутнє?
— Нові прогресивні технології в медицині досить дороговартісні, але вони рятують життя і повинні бути доступними будь-якому пацієнту. Проблема ця складна, вимагає вирішення на загальнодержавному рівні. Для судинної хірургії, до слова, проблема недостатнього державного фінансування як і раніше залишається найгострішою. На жаль, доводиться констатувати, що ті позитивні моменти у фінансуванні, які проявлялися в докризовий період, сьогодні ніби «завмерли». Хоча й обласна, і міська влада надають першочергового значення розвитку охорони здоров’я, виходячи, зрозуміло, з наявних фінансових можливостей. Людей треба лікувати найсучаснішими методами, до чого ми, незважаючи ні на що, прагнемо. Впевнений, що кількість і ендоваскулярного протезування черевного відділу аорти, й інших міні-інвазивних хірургічних процедур у Запорізькій області щороку зростатиме. Погодьтеся, адже це ж чудово, коли пацієнт після такої операції вже ввечері відчуває себе цілком нормально. Це величезний «стрибок» у вітчизняній медицині. У Європі, Америці і навіть в Африці ендоваскулярні процедури стали звичайним явищем: пацієнт почувається добре, лікарі — задоволені. Те, що добре для пацієнта, незалежно від вартості виконаної хірургічної процедури, заслуговує серйозної державної підтримки і широкого впровадження.
ВЗ А можна більш докладно про ендоваскулярне протезування черевної аорти?
— Ендоваскулярне протезування аневризми черевної аорти — операція значно менш травматична, ніж відкрита операція, не потребує тривалого реабілітаційного періоду. Давайте порівняємо детально: при відкритому хірургічному втручанні пацієнт готується 5-7 днів, під час операції робиться поздовжній розріз — лапоротомія, перетискують аорту та стегнові артерії, розкривають аневризму та вставляють протез, тривалість операції 3-6 годин. Операція проходить під загальним наркозом. Після цього хворий до 7 днів перебуває в реанімаційному відділенні, до 10 днів — у загальній палаті та 3 місяці — на реабілітації. При ендоваскулярному протезуванні — роблять пункцію 3 см обох стегнових артерій, вводять протез у аневризм (ми використовували протез фірми GORE-TEX), розкручують його, розправляють. Тривалість операції 30-40 хвилин, при цьому використовується спінальна анестезія. Контроль за такою операцією здійснюється завдяки рентгену та ангіографії. Якщо людину прооперували зранку, то ввечері вона вже може йти додому. Окремо хочу звернути увагу на ускладнення: при відкритому оперуванні завжди є ризик інфікування, а ось при ендоваскулярному протезуванні він практично відсутній.
ВЗ Введений протез не відчужується організмом?
— Ні! Це — спеціальна тканина, яка надійно приживається, кров у підсумку нормально надходить у нижні кінцівки, немає і передумов для розширення аорти — просвіт аневризми надійно закритий протезом. Спеціального догляду протез не потребує.
ВЗ І на останок поясніть, будь ласка, атеросклероз є причиною виникнення аневризму аорти?
— Ми багато працюємо над цим, і зробили такий висновок: атеросклероз не впливає на виникнення аневризми, а от підвищений вміст білка циклофіліну А якраз впливає.
Олена ПЕТРЕНКО, власкор «ВЗ», Запоріжжя