Завдяки успішному проведенню унікальної для запорізької медицини нейрохірургічної операції на головному мозку із застосуванням ультразвукової аспірації 31-річному пацієнтові з Михайлівського району Запорізької області вдалося забезпечити істотне поліпшення якості його життя. Більш докладно про цю операцію погодився розповісти керівник бригади нейрохірургів, які виконували її, головний лікар КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня», головний нейрохірург департаменту охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації, дійсний член асоціації нейрохірургів України та Європи, доцент кафедри медицини катастроф, військової медицини, реаніматології та анестезіології Запорізького державного медичного університету, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії з 27-річним досвідом лікувальної та хірургічної практики Сергій Васильович ТЯГЛИЙ.
Молодий чоловік поступив до лікарні зі скаргами на частий та сильний головний біль, запаморочення, нудоту, блювоту, хиткість при ходьбі. Детальне обстеження виявило новоутворення в структурі задньочерепної ямки в безпосередній близькості до стовбура головного мозку. Допомогти могло лише оперативне лікування.
ВЗ Операція була особливою?
— Це була об’ємна трепанація черепа. Завдання ускладнювалося тим, що новоутворення дислокувалося безпосередньо в структурах головного мозку поряд із його стовбуром. Потрібно було провести хірургічну маніпуляцію з його видалення так віртуозно, щоб не пошкодити їх.
ВЗ Ви були впевнені в позитивному результаті операції?
— Успіх операції забезпечувався, насамперед, застосуванням інноваційного для нашого регіону устаткування — ультразвукового дисектора. Цей апарат за допомогою ультразвуку розбиває пухлинну тканину з подальшою аспірацією її, не пошкоджуючи при цьому тканини і судини мозку, що дозволяє уникнути так званого неврологічного дефіциту, який виражається порушенням дихання, рефлексу ковтання, мовлення. Звичайно, проведення таких операцій для просунутої світової медицини — вже золотий стандарт, але для Запоріжжя — справжній прорив.
ВЗ Розкажіть більш детально про принцип роботи ультразвукового дисектора.
— Основний принцип дії мультифункціонального ультразвукового дисектора-аспіратора заснований на принципі селективного розділення тканин. При порушенні електричних коливань у п’єзокерамічному перетворювачі останній перетворює їх в акустичні коливання на резонансній частоті акустичної системи, яка складається конструктивно з двох роз’ємних частин: трансдьюсера і хвилеводу (зонотрода). Таким чином енергія електричних коливань перетворюється в акустичну енергію, створюючи при цьому періодичні механічні області деформації (стиснення і розтягування) у хвилеводі. В результаті чого робоча частина хвилеводу здійснює зворотно-поступальні механічні рухи з частотою резонансу (при частоті 25кГц хвилевід коливається 25 000 разів за секунду). Як правило, найчастіше використовуються частоти 25, 35 і 55 кГц. При натисканні на ножну педаль одночасно активуються ультразвук, функція іригації (процеси кавітації відбуваються тільки при наявності рідини) і функція відсмоктування для видалення зруйнованої тканини і рідини. Тканини, багаті рідиною (паренхіматозні органи), руйнуються під дією ультразвукової кавітації і видаляються через отвір у хвилеводі. Судини, нерви і сполучна тканина при цьому не руйнуються. Звідси основна перевага ультразвукової дисекції-аспірації-операції з малою крововтратою. Ультразвуковий дисектор використовується в основному при видаленні пухлин, які є важкодоступними для традиційної оперативної техніки. Наприклад, при карциномі, навіть у пізніх стадіях, можливо виділяти оточені пухлинною тканиною судини і нерви, не руйнуючи їх. Кавітаційні ефекти, які виникають, ведуть до щадного видалення фібринових нашарувань і мають яскраво виражений бактерицидний ефект. При проходженні ультразвукової хвилі через тканину відбувається мікромасаж останньої, завдяки чому підвищується вміст кисню в тканині. Перераховані вище ефекти ультразвуку дозволяють застосовувати ультразвукову кавітацію для лікування трофічних виразок, обробки гнійних порожнин, а також санації в гінекології та акушерстві. Для проведення ультразвукової обробки існують кілька видів наконечників. Рідина (наприклад, розчин антисептика) безперервно подається через канал у хвилеводі, час роботи наконечників необмежений.
При підключенні ультразвукового інструмента апарат сам розпізнає підключений наконечник. Для зручності лікаря наконечники можна швидко замінити під час роботи. Всі інструменти і кабелі автоклавуються.
ВЗ Для роботи на ультразвуковому дисекторі треба проходити спеціальне навчання?
— Наші нейрохірурги пройшли спеціальну підготовку для роботи з цим апаратом. Для нас проводили семінари фахівці німецької фірми-виробника медичного обладнання, ми виїжджали для обміну досвідом у провідні клініки Донецька, Києва. Практично всі лікарі нейрохірургічного відділення лікарні навчилися працювати на цьому апараті.
ВЗ Як себе почуває пацієнт?
— Після 2,5 годин на операційному столі він прийшов до тями й адекватно відповідав на запитання, чим невимовно порадував своїх лікарів. Крім того, ми отримали підтвердження того, що структури головного мозку не постраждали. Зникли головний біль і нудота. А оптимізму додалося. Сьогодні він самостійно себе обслуговує і проситься на виписку — час додому.
Олена ПЕТРЕНКО, власкор «ВЗ», м. Запоріжжя