Запоріжжя: Затяжне потепління спричинило спалах менінгіту

542

meningitВ одній зі шкіл Запоріжжя вже троє учнів стали жертвами небезпечної хвороби — менінгіту. Першим захворів учень п’ятого класу — він опинився на лікарняному ліжку за тиждень після початку навчання. Незабаром із таким самим діагнозом були госпіталізовані ще двоє одинадцятикласників. Прокоментувати ситуацію ми попросили завідувачку кафедри дитячих інфекційних хвороб Запорізького державного медичного університету, головного позаштатного дитячого інфекціоніста Запорізької області, доктора медичних наук, доцента Олену Усачову.

ВЗ Що сприяло спалаху інфекції?

ОленаVZ_39-40_Страница_17_Изображение_0001 Усачова, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб Запорізького державного медичного університету, головний позаштатний дитячий інфекціоніст Запорізької області, доктор медичних наук, доцент
— Перш за все хочу уточнити: у всіх трьох випадках мова йде не про менінгококову інфекцію, а про вірусний менінгіт. Менінгококова інфекція також може супроводжуватися менінгітом, але зараз мова йде не про цю небезпечну хворобу, а про гострий серозний менінгіт, спричинений ентеровірусами.

Менінгокок зумовлює тяжку бактеріальну інфекцію, що характеризується високим відсотком тяжких ускладнень. Ентеровіруси ж можуть спричинити ураження менінгеальних оболонок головного мозку — саме таке захворювання називають менінгітом. При цьому ентеровірусний менінгіт, як правило, перебігає у легкій і середнього ступеня тяжкості формах й практично не спричинює ускладнень. Саме із цією інфекцією ми зіткнулися в цьому році наприкінці літа — на початку осені.

Також необхідно відзначити, що таке збільшення рівня захворюваності на ентеровірусні інфекції, зокрема менінгіт, спостерігається щороку. Ентеровірус стійкий у теплу пору року, передається через брудні руки й воду — так званим фекально-оральним шляхом. У літньо-осінній період складаються сприятливі умови для його активності та циркуляції в навколишньому середовищі, зокрема на продуктах харчування, у стічних водах. Коли діти повертаються з відпочинку в колективи, вірус активно передається через брудні руки — спостерігається зростання частоти цього захворювання. Тому для нас, інфекціоністів й епідеміологів, це не стало несподіванкою.

ВЗ На такий менінгіт хворіють тільки діти, чи й дорослі?

— Занедужати може і дорослий. Але через фекально-оральний механізм передачі захворювання, який простіше реалізується в дітей унаслідок недобросовісного дотримання правил особистої гігієни (погано миють руки, користуються однією пляшкою для пиття, обмінюючись при цьому збудниками захворювань), воно частіше трапляється саме в цій віковій групі.

ВЗ У ЗМІ з’явилися публікації про те, що ця інфекція передається й повітряно-крапельним шляхом, тому може уразити велику кількість людей.

— Якщо говорити про епідеміологію шляхів передачі, то перші добу-дві від початку захворювання вірус може міститися на слизових оболонках дихальних шляхів, ротоглотки, і в принципі, у разі тісного контакту можлива реалізація такого механізму зараження. Але ймовірність цього досить низька. У нашому випадку діти заразилися користуючись однією пляшкою з водою, тож про повітряно-крапельний шлях передачі не йдеться.

ВЗ Куди госпіталізували хворих дітей?

— Ми з вами наразі перебуваємо на території Запорізької обласної інфекційної лікарні — це стаціонар, куди госпіталізують усіх дітей і доросле населення міста й області з так званими нейроінфекціями. Усі постраждалі діти знаходяться в інфекційному стаціонарі — боксованому відділенні цієї лікарні. Тривалість лікування — у середньому три тижні. У всіх сприятливий перебіг захворювання, немає жодної ускладненої форми.

ВЗ На ваш погляд, що сприяє підвищенню захворюваності на менінгіт?

— Узагалі вірусні інфекції — проблема всього світу. Щодо бактеріальних інфекцій, то ми вживаємо протиепідемічні заходи, забезпечуємо необхідне антибактеріальне лікування, що дає змогу швидко припинити циркуляцію бактерій в організмі.

Специфічна терапія вірусних інфекцій відсутня: ми не можемо дати хворому препарат, який би зупинив виділення вірусу в навколишнє середовище. Характерною ознакою вірусних інфекцій є й те, що вони перебігають у різних формах — від мінімальних клінічних проявів (як-то застуда) до серйозних уражень нервової системи. Виходить так, що «легкі» хворі залишаються в колективах, розносячи інфекцію, а госпіталізують уже осіб із тяжким перебігом і ускладненим ураженням нервової системи.

ВЗ Чи є офіційна статистика відносно менінгіту ентеровірусної природи?

— Офіційної статистики не існує. Тому ми можемо порівнювати тільки дані по нашій установі: наприклад, у 2014 р. в обласній інфекційній лікарні за літньо-осінній період було зареєстровано 13 випадків серозного менінгіту, частина з яких — підтверджені ентеровірусні інфекції. На сьогодні ж надійшло 20 хворих із підозрою на серозний менінгіт, із них у 5 доведено ентеровірусну етіологію захворювання.

Зазвичай цю інфекцію дуже складно підтвердити. Крім того, проти неї немає вакцини, адже в усьому світі існує величезна кількість штамів ентеровірусів. Якщо брати конкретно запорізьких школярів, то в них виявлено один і той самий штам вірусу. Крім того, я сьогодні розмовляла з колегою із Дніпропетровської області — у них приблизно така сама ситуація. Пояснення — затяжне потепління. Саме воно й спричинило спалах захворюваності.

Олена ПЕТРЕНКО, власкор «ВЗ», м. Запоріжжя

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я