У Запорізькому міжобласному центрі відновної хірургії кісток і суглобів після важкої, але успішної операції з реплантації кисті, проведеної хірургами-ортопедами, проходить реабілітацію 51-річний Ігор Лебідь.
Чоловік, який до травми працював електромонтажником, потрапив у халепу — на виробництві йому відрізало кисть лівої руки: з необережності вона потрапила у верстат, і гостре лезо буквально її відрубало.
— Я був у свідомості і коли побачив, що стало з моєю рукою, вирішив — бути мені інвалідом, — згадує пацієнт трагічні події того дня. — Але коли на ранок побачив руку після операції, в душі зажевріла надія: лікарі створили диво, я зможу повернутися до повноцінного життя.
Провідний спеціаліст обласної служби хірургії та мікрохірургії кисті Микола Краснопьоров, який очолив одну з бригад, що проводила цю складну операцію, розповів про медичний бік того самого дива.
— Пацієнта доставила «швидка» прямо з місця події. Успіх операції приживлення кисті був обумовлений саме тим, що час, який минув з моменту трагедії до початку операції, тобто коли відокремлені тканини обходилися без кровопостачання, вдалося максимально скоротити. Але головний фактор благополучного результату — це, безумовно, висока кваліфікація медиків, котрі проводили надскладну операцію. Вона тривала 6 годин і виконували її дві бригади ортопедів-травматологів, які спеціалізуються на мікрохірургії кисті. У першій бригаді, що починала операцію, працювали Костянтин Реньов та Олексій Ратушняк, а я з колегою Валерієм Шматком змінили їх через кілька годин роботи.
ВЗ Миколо Михайловичу, в чому полягала найбільша складність?
— Кисть пацієнта трималася тільки на сухожиллі, а всі судини, в тому числі й дрібні, а також нерви були пошкоджені, і без мікрохірургічного їх відновлення не могло бути й мови про сприятливий результат. Копітка робота по зшиванню судин і нервів була виконана оперативно і філігранно. Це й забезпечило згодом успішне приживлення кисті. Післяопераційний період пройшов для пацієнта без ускладнень, набряків не було. Вдалося відновити судини дрібного калібру. Сьогодні ще рано говорити про повне відновлення функціональності — в даний час пацієнт проходить післяопераційну реабілітацію. І, можливо, нам належить провести ще як мінімум одну операцію, зокрема на сухожиллях, щоб домогтися потрібного ефекту. Але головне — Ігор Володимирович не лінується і з натхненням проходить усі призначені йому процедури: масаж, лікувальну фізкультуру, фізіотерапевтичні маніпуляції. У його лікарняній карті в цілому значиться їх півтора десятки.
— Після такої важкої травми, яку переніс пацієнт, функція кисті відновлена поки тільки частково, — коментує ситуацію інструктор ЛФК Наталія Стародуб. — Обсяг руху в пальцях поки істотно обмежений. Зараз наше завдання-мінімум — відновлення функції згинання пальців. Займатися необхідно щодня, не пропускаючи жодної процедури. Достатньо один раз полінуватися, і напрацювання цілого реабілітаційного періоду можуть бути втрачені, і все доведеться починати заново. Зараз Ігор Лебідь вже може злегка зігнути пальці. Лікарі вважають, що на повернення працездатності руки знадобиться рік.
— Ми ставимо перед собою завдання домогтися максимально можливого відновлення функції кисті, в першу чергу — схвата і чутливості, — підтверджує завідувач Запорізького міжобласного центру відновної хірургії кісток і суглобів КУ «Запорізька міська клінічна багатопрофільна лікарня № 9» Ігор Руденко. — Подібні операції вельми трудомісткі і вимагають від персоналу високої кваліфікації. У нашому відділенні сьогодні п’ять хірургів-ортопедів пройшли спеціальну підготовку з мікрохірургії кисті й успішно надають необхідну пацієнтам допомогу в повному обсязі.
Олена Петренко, власкор «ВЗ», м.Запоріжжя