ЗАПРОШУЄМО ДО ОБГОВОРЕННЯ

1485

Шановні колеги! У цьому номері газети ми подає­мо проект постанови «Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я Украї­ни», який перебуває на погодженні у дотичних до проблематики міністерствах та відомствах. Нага­даємо, що над створенням цього документа пра­цювала робоча група при МОЗ України, співголо­вою якої був Василь Князевич, голова ВГО «Ліга паліативної та хоспісної допомоги». Для наступної подачі до Кабміну він був надісланий до Державної служби України з контролю за наркотиками. Доку­мент ретельно опрацьований спільно з правоохо­ронними органами, громадськими організаціями та Міжнародним фондом «Відродження». Проси­мо Вас долучитися до обговорення цієї постанови! Надсилайте свої думки з цього приводу на адресу: 01034, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 55-а.

Тел./факс: (044) 239-72-43 [email protected]

Нагадаємо, що постанова створена з метою скасування наказу МОЗ України від 21.01.2010 р. № 11 «Про затвердження Порядку обігу наркотичних за­собів, психотропних речовин та прекурсорів у за­кладах охорони здоров’я України».

 ПОРЯДОК

обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я України

1. Загальні положення

1.1. Цей Порядок визна­чає механізм провадження діяльності закладами охо­рони здоров’я України всіх форм власності за винят­ком бюро судово-медичної експертизи (далі –заклади охорони здоров’я) у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, включених до таблиць II і III Переліку наркотичних засобів, психотропних ре­човин і прекурсорів, за­твердженого постановою Кабінету Міністрів Укра­їни від 06.05.2000 № 770 (Офіційний вісник Украї­ни, 2000 р., № 19, ст. 789; 2002 р.,№ 51, ст. 2316; 2010 р., № 40, ст. 1318; 2011 р., № 1, ст. 39; № 24, ст. 992; № 57, ст. 2288; № 79, ст. 2918) (далі–Перелік), і прекурсорів, включених до таблиці IV Переліку, за­реєстрованих в установ­леному порядку як готові лікарські засоби; препа­ратів (лікарських засобів), що містять наркотичні за­соби, психотропні речови­ни, включені до таблиць II і III Переліку, та (або) прекурсори, включені до таблиці IV Переліку, в кількості, що перевищує їх гранично допустиму кількість, встановлену Ка­бінетом Міністрів України (далі – наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори).

1.2. Зак ла ди охоро­ни здоров’я здійснюють діяльність, пов’язану з виготовленням, збері ­ганням, перевезенням, придбанням, реалізацією (відпуском), ввезенням на територію України, вивезенням з території України, транзитом че­рез територію України, використанням, знищен­ням наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до Переліку (далі – обіг наркотичних засобі в, психотропних речовин та прекурсорів), відпо­відно до Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» і Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом нарко­тичних засобів, психотроп­них речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі – Порядок провадження ді­яльності, пов’язаної з обі­гом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів), а також ін­ших нормативно-право­вих актів.

1.3. Із метою забезпечен­ня обігу в закладах охоро­ни здоров’я наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, ке­рівником закладу охорони здоров’я призначаються відповідальні особи цього закладу, на яких покла­даються функції щодо ви­готовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), вико­ристання, обліку, знищен­ня наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі – відпо­відальні особи).

Із числа відповідаль­них осіб керівником за­кладу охорони здоров’я створюються комісії, на які покладаються функції з інвентаризації, знищен­ня наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.

1.4. При реалізації (від­пуску) або прийманні наркотичних засобів, пси­хотропних речовин і пре­курсорів закладам охоро­ни здоров’я відповідальна особа зобов’язана дотри­муватися вимог, встанов­лених МОЗ.

У всіх випадках, якщо під час приймання нар­котичних засобів, психо­тропних речовин і прекур­сорів у закладах охорони здоров’я встановлюються нестача, порушення ціліс­ності упаковки, невідпо­відність кількості місць, зазначених у супровідному документі тощо, створю­ється комісія і результати приймання оформлюють­ся актом у трьох примір­никах, які підписуються членами комісії та затвер­джується керівником за­кладу охорони здоров’я.

Один примірник акта залишається у відпові­дальної особи, другий примірник направляється постачальнику (продав­цю) разом із прибутковим документом, третій – пе­редається в бухгалтерію закладу охорони здоров’я. Акт складається за фор­мою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

1.5. Закладами охорони здоров’я облік наркотич­них засобів, психотроп­них речовин і прекурсорів здійснюється:

у відділеннях і кабіне­тах лікувально-профілак­тичних закладів у журналі за формою згідно з додат­ком 2 до цього Порядку;

на постах відділень лі­кувально-профілактичних закладів у журналі за фор­мою згідно з додатком 3 до цього Порядку;

в аптечних закладах в журналі за формою згідно з додатком 4 до цього По­рядку;

в лікувально-профілак­тичних закладах для вико­нання призначень лікаря вдома в журналі за фор­мою згідно з додатком 5 до цього Порядку.

Журнали обліку нарко­тичних засобів, психотроп­них речовин і прекурсорів, визначені додатками 2–5 до цього Порядку, повинні бути пронумеровані, про­шнуровані і завірені підпи­сом керівника та печаткою закладу охорони здоров’я.

1.6. Документи, визна­чені додатками 1–5 до цього Порядку, в закладах охорони здоров’я пови­нні зберігатися не менше п’яти років, не враховую­чи поточного року. Після закінчення строку збері­гання документи, зазначе­ні у підпунктах 1.4 та 1.5. цього Порядку, повинні знищуватися шляхом спа­лювання зі складанням у довільній формі акта про знищення.

1.7. Придбання, збері­гання, облік, виписування, знищення рецептурних бланків у лікувально-про­філактичних закладах та виписаних на них рецептів у фармацевтичних (аптеч­них) закладах, здійсню­ється в порядку, встанов­леному МОЗ.

1.8. У закладах охорони здоров’я, їх структурних підрозділах наркотичні засоби, психотропні речо­вини і прекурсори пови­нні зберігатися в примі­щеннях, що відповідають вимогам до об’єктів і при­міщень, призначених для здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів, встановле­них МВС.

Наркотичні засоби, пси­хотропні речовини та пре­курсори, що потребують при зберіганні дотриман­ня температурного режи­му, можуть зберігатися у приміщеннях, обладнаних відповідно до вимог, вста­новлених МВС, у холодиль­никах без сейфа.

1.9. Ключі від сейфів, ме­талевих шаф і приміщень, де зберігаються нарко­тичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, та пристрої для пломбу­вання, при їх наявності, повинні зберігатись у від­повідальних осіб. Пере­лік відповідальних осіб, порядок передачі ключів від сейфів, металевих шаф і приміщень, де зберіга­ються наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори та пристрої для пломбування, визна­чаються і затверджуються наказом керівника закла­ду охорони здоров’я.

1.10. Перелік відпові­дальних осіб, які допущені до роботи з наркотичними засобами, психотропни­ми речовинами і прекур­сорами в закладі охорони здоров’я, та їх посадові обов’язки визначаються та затверджуються керівни­ком відповідного закладу, про що зазначені особи повинні бути ознайомлені під особистий підпис. По­садові інструкції склада­ються на основі цього По­рядку.

1.11. Неякісні лікарські засоби, невикористані рештки у відкритих ампу­лах, флаконах, які містять наркотичні засоби, пси­хотропні речовини і пре­курсори, підлягають зни­щенню в установленому законодавством порядку.

2. Правила обігу нар­котичних засобів, пси­хотропних речовин і прекурсорів у фармацев­тичних (аптечних) за­кладах.

2.1. Лікарські засоби, що містять наркотичні засо­би, психотропні речови­ни і прекурсори, які ви­готовляються аптечними закладами, повинні від­пускатися з аптечних за­кладів лише в опечатано­му вигляді, при цьому на кожній упаковці має бути етикетка із зазначенням назви аптечного закладу, назви наркотичних засо­бів, психотропних речовин або прекурсорів, номера і дати аналізу, номера і дати фасування та підпису осо­би, яка розфасувала даний лікарський засіб.

Відпуск із аптечних за­кладів твердих форм лі­карських засобів, що міс­тять наркотичні засоби, психотропні речовини або прекурсори, упакованих безпосередньо в папір чи целофан, забороняється.

2.2. Фізичним особам наркотичні засоби, психо­тропні речовини та пре­курсори відпускаються в порядку, встановленому МОЗ.

2.3. Після закінчення кожного місяця відпові­дальні особи, визначені керівником даного аптеч­ного закладу, зобов’язані звіряти на перше число наступного місяця фак­тичну наявність наркотич­них засобів, психотропних речовин та прекурсорів із залишками за журналами обліку наркотичних засо­бів, психотропних речовин і прекурсорів.

У разі виявлення відпо­відальною особою відхи­лень фактичної наявності наркотичних засобів, пси­хотропних речовин або прекурсорів від залишків зазначених у журналі згід­но з додатком 4 до цього Порядку керівник фарма­цевтичного (аптечного) закладу зобов’язаний про­тягом трьох календарних днів провести у визна­ченому законодавством порядку інвентаризацію наркотичних засобів, пси­хотропних речовин і пре­курсорів, які обліковують­ся за цією відповідальною особою.

У випадку, якщо інвен­таризацією встановлені лишки або нестачі нар­котичних засобів, психо­тропних речовин або пре­курсорів, аптечний заклад зобов’язаний невідкладно повідомити про це право­охоронні органи в порядку, встановленому законодав­ством.

2.4. В аптечних закла­дах:

2.4.1. Зберігання нарко­тичних засобів, психотроп­них речовин і прекурсорів здійснюється в обсягах, що не перевищують місяч­ної потреби закладу в них.

Розрахунок обсягів збе­рігання наркотичних засо­бів, психотропних речовин та прекурсорів у цілому по закладу затверджується наказом керівника закладу.

2.4.2. У приміщеннях аптек, де здійснюється ді­яльність із виготовлення або реалізації (відпуску) наркотичних засобів, пси­хотропних речовин чи прекурсорів, вони повинні зберігатися в кількості, що не перевищує їх добової потреби, необхідної для виготовлення лікарських форм або їх реалізації (від­пуску).

Після закінчення робо­чого дня наркотичні засо­би, психотропні речовини і прекурсори з приміщень, де здійснюється діяльність із виготовлення або реа­лізації (відпуску), повинні переноситися у приміщен­ня аптечних закладів, при­стосовані для зберігання наркотичних засобів, пси­хотропних речовин і пре­курсорів.

2.4.3. Виготовлені в ап­теках лікарські засоби, що містять наркотичний за­сіб, психотропну речовину чи прекурсор, мають бути опечатані або ж закоркова­ні «під обкатку» (закриття флаконів алюмінієвими ковпачками спеціальним пристроєм) та зберігатися до відпуску в приміщеннях аптечних закладів, перед­бачених для зберігання цих засобів і речовин.

2.4.4. Наркотичні засо­би, психотропні речовини чи прекурсори, виписані разом з іншими інгреді­єнтами на рецептурному бланку, категорично за­бороняється відпускати окремо, не в складі виго­товлених лікарських засо­бів.

2.4.5. Виготовлені ап­течним закладом за рецеп­том лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори, повинні мати на сигнатурі або етикетці реквізити, що відповіда­ють вимогам, встановле­ним МОЗ.

3. Правила обігу нар­котичних засобів, пси­хотропних речовин і прекурсорів у лікуваль­но-профілактичних за­кладах

3.1. У лікувально-профі­лактичних закладах (далі – заклади), їх філіях та структурних підрозділах зберігання наркотичних засобів, психотропних ре­човин і прекурсорів здій­снюється в обсягах, що не перевищують місячної по­треби закладу в них.

У відділеннях, на постах та в кабінетах закладів збе­рігання наркотичних засо­бів, психотропних речовин та прекурсорів може здій­снюватися в обсягах, що не перевищують семиден­ної потреби в них.

У приймальному відді­ленні або іншому відділен­ні, визначеному керівни­ком закладу, для надання хворим у вечірній і нічний час невідкладної медич­ної допомоги за життєви­ми показниками та для зняття гострого больового синдрому може бути ство­рений семиденний резерв наркотичних засобів, пси­хотропних речовин і пре­курсорів, які можуть бути використані з дозволу чер­гового лікаря в інших під­розділах (відділеннях) да­ного закладу.

Розрахунок обсягів збе­рігання наркотичних засо­бів, психотропних речовин та прекурсорів у цілому по закладу, а також у розрізі відділень та постів (кабіне­тів) затверджується нака­зом керівника закладу.

3.2. У закладах у місцях зберігання наркотичних засобів, психотропних ре­човин і прекурсорів, крім списків цих засобів, пови­нні бути таблиці антидотів (протиотрут) на випадок отруєнь згаданими вище засобами і речовинами.

3.3. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори призначають­ся лікарями відповідно до медичних показів. Запис про призначення хворим, які отримують лікування в умовах стаціонару або амбулаторно-поліклініч­них умовах, у тому числі в стаціонарі вдома, робить­ся в листку призначень за формою згідно з додат­ком 6 до цього Порядку з обов’язковим записом у медичній карті стаціонар­ного або амбулаторного хворого.

Призначення наркотич­них засобів, психотропних речовин і прекурсорів на строк більше п’яти діб здій­снюється лікуючим ліка­рем з обов’язковим обґрун­туванням необхідності подальшого застосування, про що робиться запис у медичній карті стаціонар­ного або амбулаторного хворого. Листок призна­чень повинен зберігатись у медичній карті стаціонар­ного або амбулаторного хворого.

Якщо для призначен­ня, видачі, використання та обліку наркотичних засобів застосовується комп’ютерна програма, яка визнана придатною для документування опе­рацій із наркотичними за­собами, психотропними речовинами і прекурсо­рами, записи ведуться в електронному вигляді без обов’язкового повторення в медичній карті стаціо­нарного або амбулаторно­го хворого чи листку вико­нання призначень.

У цьому випадку ві­домості про виконання призначень щоденно роз­друковуються та підпису­ються і зберігаються від­повідальним медичним працівником в умовах, які забезпечують їх повну схо­ронність.

3.4. Хворі, які отриму­ють лікування амбулатор­но, у тому числі ті, кому створений стаціонар вдо­ма, забезпечуються нарко­тичними засобами, психо­тропними речовинами або прекурсорами із закладу охорони здоров’я або за ре­цептом у фармацевтичних (аптечних) закладах в об­сягах до десятиденної по­треби.

3.5. Для отримання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів із метою ви­користання в умовах ство­реного стаціонару вдома, хворий самостійно або особа, яка здійснює догляд (член сім’ї, опікун чи пі­клувальник), подає заяву на ім’я керівника закладу згідно з додатком 7 до цьо­го Порядку. Керівник за­кладу робить відмітку про погодження, після чого заява додається до медич­ної картки амбулаторного хворого.

3.6. Лікар, який здійснює призначення наркотичних засобів, психотропних ре­човин і прекурсорів для лікування амбулаторно, у тому числі і в умовах ство­реного стаціонару вдома, зобов’язаний проінфор­мувати хворого або особу, яка здійснює догляд (член сім’ї, опікун або піклу­вальник), про правила по­водження з наркотичними засобами, психотропни­ми речовинами і прекур­сорами, недопущення їх використання не за ме­дичним призначенням та видає хворому або особі, яка здійснює догляд (член сім’ї, опікун або піклу­вальник), інформаційний лист за формою згідно з до­датком 8 до цього Порядку, про що робиться запис у медичній карті амбулатор­ного хворого.

3.7. Згідно з призначен­ням лікаря в умовах ство­реного стаціонару вдома відповідальна особа отри­мує наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в закладі, про що робить запис у журналі за формою згідно з додат­ком 5 до цього Порядку.

Відповідальна особа до­ставляє наркотичні засо­би, психотропні речовини або прекурсори хворому, за місцем створеного ста­ціонару вдома та передає хворому або особі, яка здійснює догляд (члену сім’ї, опікуну або піклу­вальнику) за хворим, про що робить запис у журналі за формою згідно з додат­ком 5 до цього Порядку.

Відповідальна особа за­лишає листок призначень (додаток 6 до цього Поряд­ку), в якому хворий само­стійно або особа, яка здій­снює догляд (член сім’ї, опікун або піклувальник), робить відповідні записи про використання отрима­них наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів. Заповнений листок призначень відпо­відальна особа долучає до амбулаторної карти хворо­го.

Хворому чи особі, яка здійснює догляд (член сім’ї, опікун або піклу­вальник), надається право особисто отримати нарко­тичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, безпосередньо в лікуваль­но-профілактичному за­кладі або в аптечному за­кладі за рецептом.

3.8. Видача рідких форм наркотичних засобів для перорального використан­ня шляхом дозування із флаконів ємністю більше 20 мл дозволяється ви­ключно із застосуванням зареєстрованих в Україні дозуючих пристроїв. У разі автоматичного дозування рідких форм наркотичних засобів запис про призна­чення, видачу, викорис­тання виданої дози здій­снюється за допомогою спеціалізованого програм­ного забезпечення в реаль­ному часі.

3.9. При використанні зареєстрованих в Україні дозуючих пристроїв жур­нал обліку за формою згід­но з додатком 3 до цього Порядку на постах відді­лень закладу може вестися в електронному вигляді. У цьому випадку після закін­чення робочого дня інфор­мація про видані хворим рідкі форми наркотичного засобу для перорального використання щоденно роздруковується та під­писується відповідальним медичним працівником і зберігається в умовах, які забезпечують її повну схо­ронність.

Залишки наркотичного засобу у невикористаних повністю флаконах станом на кінець робочого дня фіксуються згідно з показ­никами спеціалізованого програмного забезпечен­ня у журналі обліку за фор­мою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Флакон, що використо­вується в дозуючому при­строї, вміст якого викорис­таний не повністю та який підлягає використанню наступного разу, після за­кінчення робочого дня зберігається у сейфі або металевому ящику на по­сту.

3.10. Керівники закла­дів зобов’язані не рідше одного разу на квартал перевіряти у відділеннях, кабінетах та постах фак­тичну наявність наркотич­них засобів, психотропних речовин і прекурсорів та звіряти їх залишки з жур­налами обліку. Про факт проведення такої перевір­ки особи, що її проводили, мають зробити відповідні записи в журналах обліку.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я