Ще не минуло й року від створення центру первинної медико-санітарної допомоги Черняхівської районної ради, проте його керівництво та медпрацівники вже розібрались: які завдання є першочерговими задля забезпечення належного очікуваного рівня надання медичної допомоги населенню. Тим більше, що наразі від «первинки» чекають не просто задовільного — співставного з кращими світовими зразками — рівня.
— Створений у жовтні минулого року, наш центр ПМСД обслуговує близько 30 тисяч осіб, — розповідає його головний лікар Алла Виговська. — Тобто, як і належить, первинна медична допомога надається всьому населенню району — і дитячому, і дорослому.
Якихось особливостей у захворюваннях мешканців саме нашого району не відзначається. Як і раніше, посилена увага лікарями-терапевтами приділяється легеневим захворюванням, оскільки в нашому районі багато кар’єрів із видобування каменю. І хоча видобуток на сьогодні припинено, певна частина населення, яка працювала там у шкідливих умовах, і досі потребує лікарської опіки. Загалом захворювання спостерігаються такі ж, які в інших районах, і наразі основним напрямком у роботі сімейних лікарів, фельдшерів центру ПМСД є профілактична робота.ВЗ Скільки амбулаторій та інших сільських медичних закладів об’єднав центр?
— У підпорядкуванні центру п’ять амбулаторій сімейної медицини, 22 ФАПи та 13 ФП, у яких працюють загалом 152 особи: фельдшери, 17 лікарів (із яких 15 — лікарі загальної практики-сімейної медицини і 4 — інтерни). І якщо з середнім та молодшим медичним персоналом у нас проблем немає — дівчата з сіл ідуть вчитись до інституту медсестринства і по закінченні повертаються працювати у свої ж села — ними ми забезпечені на 100%, то лікарів нам не вистачає. Наприклад, у Троковицьку та Горбулівську амбулаторії вкрай потрібні лікарі!
ВЗ Якщо молодий спеціаліст захоче приїхати до Черняхівського району працювати, чи буде він забезпечений житлом?
— Аби вирішити це питання, ми намагаємось активно співпрацювати з селищними, сільськими головами. Деякі з них ідуть назустріч, проте, на жаль, питання просувається дуже важко. Тож пробуємо налагоджувати роботу за цим напрямком на рівні районної ради, адже будувати житло зараз, зрозуміло, фінансової можливості ми не маємо. Потрібно виходити з того, що є.
ВЗ Щодо матеріально-технічної бази центру — чи в достатній мірі вона забезпечена?
— Центр ПМСД розташований на базі поліклініки ЦРЛ. Нам передали цілий поверх, тож із приміщенням проблем немає. Проте матеріально-технічна база й центру загалом, і ФП, ФАПів та амбулаторій потребує значного оновлення. Обладнання маємо старе, тому в кожен сільський медичний заклад нам потрібні електронні ваги, цистоскопічні оглядові набори для жінок, оснащення, наприклад, для ЛОРа, для первинної хірургічної обробки ран, тести для визначення цукру в сечі, гемоглобіну тощо.
Перелік — тим паче, згідно з новим табелем про оснащення — досить великий. Адже лікар в умовах сільської амбулаторії повинен не лише тиск виміряти, зібрати анамнез та призначити лікування, йому нерідко доводиться надавати й інші види медичної допомоги (навіть первинну хірургічну). Наприклад, комп’ютер лікарю потрібен не тільки для пошуку інформації, а й для того, аби мати можливість працювати в загальній комп’ютерній системі центру ПМСД.
Отже для того, щоб лікар на селі міг надавати медичну допомогу сучасного рівня, він повинен мати всі умови для такої роботи, а це потребує значних коштів. Звісно, районна рада нам допомагає, чим може.
ВЗ А благодійників маєте?
— Не настільки багато, як хотілось би, але підтримують люди — подарували нам комп’ютер і принтер. Хотілося б, звісно, щоб медицина не ходила з «простягнутою рукою», шукаючи благодійників, а була забезпечена державою всім необхідним для виконання своїх функцій. Але, на жаль, нині ситуація в країні особливо складна, тому треба виходити з тих можливостей, які у нас є.
Вікторія ПАЛАМАРЧУК, власкор «ВЗ», м. Житомир