Зі смертельної хвороби — у хронічну патологію

1584

Однією з головних причин жіночої смертності в усьому світі є рак молочної залози. В Україні упродовж останніх 20 років частота цього захворювання зросла в чотири рази — із 17 до 70 випадків на 100 тис. жінок. Та якщо в Європі п’ятирічна виживаність серед жінок із раком молочної залози становить 80-82%, у США — 91%, то в Україні — лише 56%. Для зменшення рівня смертності необхідні дві умови: якісна рання діагностика і доступна сучасна терапія. На цих питаннях зосередилися фахівці зі Швейцарії, Італії, Грузії й України, котрі приїхали до Вінниці на міжнародну конференцію з онкопластики та реконструкції молочної залози, ініційовану Подільським регіональним центром онкології.

ВЗ Скільки випадків раку молочної залози щороку діагностують в Італії і на якій стадії?

Джанкарло ПРУНЕРІ, директор відділу патології Фонду IRCCS Національного інституту раку, професор кафедри патології Школи медицини Міланського університету (Італія)
— Із 30 млн італійок — у 40 тис. Але на сьогодні ми досягли високого показника виживаності хворих із цією недугою — 9 із 10 пацієнток. А все тому, що завдяки прескринінговим програмам рак молочної залози на нульовій стадії виявляємо у 20-40% жінок. Усі витрати на діагностику та лікування, у тому числі оперативні втручання, покривають страхові поліси (на це італійці витрачають приблизно 40% від щомісячної зарплати).

Знаю, що у вашій країні ситуація інша. Через недостатній розвиток подібних прог­рам пацієнтки звертаються по медичну допомогу із захворюванням на III-IV стадіях. Однак основою успішного лікування раку молочної залози є три фактори: рання діаг­ностика, профілактика й відтак ефективне органозберігаюче лікування.

ВЗ Які новітні методи діагностики зараз застосовують в Італії?

— У діагностиці онкопатології нині намітився значний прогрес, зокрема триває робота над новими методами. Я, скажімо, дослід­жую HER2-позитивні пухлини молочної залози. HER2 — це мембранний білок, який впливає на ріст ракових клітин. Імуногістохімічний аналіз дає відповіді на питання, скільки його міститься у зразку пухлини, а це — вкрай важливий показник для своє-часної і правильної діагностики, оскільки HER2-позитивні пухлини ростуть швидше, аніж інші види раку молочної залози.

Ще один метод, над яким працюють мої колеги, — трепан-біопсія, прогресивна методика, широко застосовувана в діагностиці онкологічних захворювань. Дослідження дає можливість підтвердити наявність хвороби ще до хірургічного втручання з 95-відсотковою достовірністю, тому витісняє всі інші застарілі методи

Слід зазначити, що ми не відмовляємося й від старих методів: мамографія залишається обов’язковою і незамінною. Але важливо те, що завдяки сучасним можливостям діаг­ностики пацієнтки, які перебувають навіть за тисячі кілометрів, можуть відправити нам результати своїх аналізів і отримати своєчасний діагноз, оскільки в Італії дуже розвинена телемедицина.

ВЗ Як, на вашу думку, допомогти українським лікарям отримати доступ до нових і найважливіших технологій у діагностиці раку молочної залози?

— Є три складові цього процесу. Перша — навчання спеціалістів. І ми готові прийняти в нашому Інституті раку українських онкологів, щоб на практиці поділитися з ними досвідом. По-друге, якщо є проблеми з діагностуванням раку молочної залози, лікарі повинні мати можливість пересилати нашим фахівцям аналізи, і тоді можна буде спільно знайти відповіді на головні питання. Й по-третє, важливо, щоб в Україні проводили тести, які зараз роблять у Європі. Для цього потрібно об’єднати зусилля політиків, лікарів і звичайних громадян. Ми можемо реалізувати багато спільних проектів, можемо безкоштовно приймати ваших лікарів у наших онкоцентрах, але держава зобов’язана ухвалювати програми для боротьби з раком. Треба нагадати політикам, що на рак може захворіти кожен. Хвороба пацієнтів не обирає.

ВЗ Чи є «золотий стандарт» у хірургічному лікуванні раку молочної залози?

Жак БЕРНЬЄ, президент Центру раку Дженолье, Голова Департаменту радіоонкології Центру раку Дженолье Женевського університету, професор (Швейцарія)
— Онкологія — це одна з галузей медицини, яка динамічно розвивається. За останні роки досягнуто значних успіхів як у діаг­ностиці новоутворень, так і в підходах до лікування. Але основним методом все-таки залишається хірургія, бо без неї боротися з раком молочної залози неможливо. Проте хірургічна терапія поступово стає дедалі консервативнішою. Нині при I і II стадіях зав­дяки поєднанню консервативного лікування з променевою терапією отримують ті самі результати, що й після мастектомії.

ВЗ Які передові методики лікування спрацьовують, а від яких доводиться відмовлятися?

— Наукові, економічні та соціальні показники підтверджують те, що методи променевої терапії активно вдосконалюються. А працюю я саме у цій сфері. Численні дослідження показали, що на ранніх стадіях розвитку пухлини (I і II) велика частка рецидивів виникає в порожнині первинного видалення новоутворення, незалежно від проведеного післяопераційного лікування. У численних роботах, у тому числі й моїх, доведено дієвість часткового опромінення на ранніх стадіях розвитку пухлини, особливо в пацієнток у період менопаузи.

Тому нині ми активно застосовуємо так зване лікування під час операції у якості додаткової променевої терапії. Безпосередньо під час хірургічного втручання після резекції пухлини завдяки рухомому прискорювачу, розміщеному поруч із пацієнткою, здійс­нюємо точкову променеву терапію. Пристрій дає змогу опромінити місце від пухлини протягом 5-10 хвилин, після чого хірург завершує операцію.

За допомогою цього методу можна лікувати не всі види раку і тільки на ранніх стадіях. Але при раку молочної залози І і ІІ стадій він досить ефективний.

На сьогодні інтраопераційну променеву терапію протестовано в багатьох європейських центрах. Якщо оцінювати ефективність лікування, то частота рецидивів пухлини молочної залози згідно зі звітами групи фахівців з Мілана є дуже низькою — близько 1-2%. Щодо ускладнень, то вони майже відсутні, а естетичні результати чудові.

Нині я працюю над вивченням можливості застосування в лікуванні онконозологій імунотерапії, яка показує не гірші попередні результати, аніж хіміотерапія. Від жодних загальноприйнятих методів лікування ми не відмовляємося, підбираємо їх індивідуально для кожної пацієнтки.

ВЗ Скільки операцій-реконструкцій при мастектомії ви проводите на рік? У Грузії ця послуга платна чи безкоштовна?

Іраклій КОХРЕЇДЗЕ, завідувач кафедри онкології Університетської клініки Тбіліського державного медичного університету, професор (Грузія)
— Незважаючи на те що у світовій практиці для діагностики й лікування раку молочної залози застосовують дедалі новіші методи, у пострадянських країнах показник смертності від цієї недуги залишається високим. У Грузії принципово змінилися підходи до лікування вказаної патології, і після ідентифікації молекулярних субтипів раку молочної залози у 70-80% випадків проводять реконструкцію органа, що дає змогу жінці почуватися впевненіше.

На жаль, щороку в нашій країні цю патологію діагностують у 800-1000 жінок. Загальною статистикою з кількості проведених операцій із реконструкцій молочної залози я не володію, бо крім державних центрів такі медичні послуги надають і приватні заклади. Можна сказати, що всі фактично «змагаються» за пацієнта, адже вартість операції компенсує державна страховка.

ВЗ Чи можна сформувати перспективи лікування раку молочної залози на найближчі роки?

— Успіхи онкології дають надію перевести найближчим часом рак молочної залози із групи захворювань з очікуваною короткою тривалістю життя у розряд хронічної патології з прогнозованим тривалим перебігом. Більше того, за тих можливостей, які нині пропонує онкопластика, ми маємо всі шанси відновлювати молочну залозу навіть після мастектомії.

Зараз у розробці чимало експериментальних методів діагностики, що нев­довзі будуть доступні кожному лікарю. Але не треба знімати відповідальності і з пацієнтів, бо не всі жінки долучаються до скринінгових програм. У Грузії діють п’ять державних програм, які стосуються онконозологій, рак молочної залози — одна із них. Та попри це, статистика виявлення пухлин на нульових стадіях досі невтішна. А як відомо, лише рання діагностика може гарантувати повне одужання.

Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я