Стримання процесу метастазування – одна із найбільш глобальних проблем онкології. Наразі вчені із Швейцарії «взяли» цей бар’єр, знайшовши чинники, які можу стримати прогресування канцерогенезу й поширення метастазів.
Команда фахівців із Швейцарської Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) продемонструвала певний успіх у знищенні злоякісних клітин за допомогою механізму апоптозу (програмованої клітинної смерті). Результати їхніх досліджень показали що два певні молекулярні чинники – білок активін B та рецептор ALK7 – утворюють специфічний сигнальний шлях, який змушує злоякісні клітини вбивати себе природним чином (апоптоз) – й це запобігає росту поширенню пухлин (канцерогенезу та метастазуванню).
Аби «блокування раку» спрацювало, рецептор ALK7 і білок активін B, який, власне, його активує, повинні працювати злагоджено. Шляхом низки експериментів вчені виявили, що злоякісне новоутворення ніби «відчуває небезпеку» і завчасно пригнічує експресію ALK7, активіну B або навіть ці обидві молекули, й завдяки цьому виживає й росте далі.
Досліди на мишах показали, що в тих випадках, коли вчені перешкоджали пухлині інгібувати ці загрозливі для неї елементи, розвиток раку припинявся. Цим шляхом вдалося зупинити на моделях тварин нейроендокринний рак підшлункової залози та рак молочної залози.
Вчені також обстежили пацієнтів з різними видами раку і виявили зв’язок між експресією ALK7 і меншою ймовірністю рецидиву, особливо чітко ця кореляція простежувалася у випадку раку молочної залози.
Хоча більша частина досліджень поки що проводилася на мишах, швейарські вчені вважають, що знайдені ними чинники – ключ для розробки ефективних протипухлинних засобів.
Джерело: Science alert