«Золота кров» однієї людини врятувала близько 2,4 мільйонів дитячих життів

815

Вже одне те, що за своє життя Джеймс Харрісон здав кров 1 173 рази, робить його людиною незвичайною і викликає величезну повагу. Але той факт, що унікальний склад плазми крові цього австралійського донора допоміг врятувати життя мільйонам новонароджених немовлят та їхніх матерів, гідний щирого захоплення.

У 14 років, Джеймс Харрісон переніс серйозну операцію, в результаті якої йому було перелито більше 10 літрів донорської крові. Хлопець прийняв тверде рішення про те, що обов’язково сам стане донором, як тільки досягне повноліття. Таким чином він хотів висловити свою подяку тим невідомим людям, які брали участь у порятунку його життя. І як тільки в 1954 році хлопцеві виповнилося 18, він відправився вперше здавати кров, після чого залишався донором протягом наступних 64 років.

В Австралії в 60-х роках минулого сторіччя була дуже висока смертність серед немовлят. Це відбувалось в результаті резус-конфлікту, що виникає при вагітності жінок, в крові яких немає антигену Rho (D), тобто тих, хто має негативний резус-фактор, а їх плід, навпаки, має позитивний резус-фактор. У таких випадках в крові матері у відповідь на антигени (чужорідні компоненти крові плоду) виробляються антитіла, що руйнують еритроцити (червоні кров’яні тільця) в крові плоду. Вчені з’ясували, що утворенню антитіл в крові матері запобігають ін’єкції антирезусного імуноглобуліну, який виділяється з плазми людської крові.

У всій Австралії було знайдено всього близько 200 людей, в крові яких виявилися необхідні специфічні антитіла. До їх числа увійшов і Джеймс Харрісон. І перша сироватка, здатна запобігти резус-конфлікт матері і плода, була створена на основі плазми саме його крові. У ній було виявлено високий вміст незвично сильних і стійких до фактору резус конфлікту – антигену Rho (D) – антитіл. У 1967 році вагітній жінці вперше була зроблена ін’єкція сироватки антирезусного імуноглобуліну.

Протягом 57 років Харрісон здавав плазму крові з середньою періодичністю 1 раз на три тижні. Сумарна її кількість дозволила створити 2 400 000 доз сироватки антирезусного імуноглобуліну. У 1992 році одна з них стала в нагоді дочці самого Харрісона і врятувала життя його онукові.

Через унікальній склад крові і донорський стаж, життя Джеймса Харрісона було застраховане на 1 000 000 доларів, а преса називала його не інакше, як «людина із золотою кров’ю» вбо «людина із золотою рукою».

У 1999 році його заслуги були відзначені на батьківщині Орденом Австралії, а через 4 роки видатний австралієць потрапив до Книги рекордів Гіннеса як людина, що здала кров найбільшу кількість разів у світі.

До 2015 року в Австралії всі препарати антирезусного імуноглобуліну виготовлялися з плазми крові Харрісона.

Однак чоловік не вважає себе героєм, до уколів за 64 роки так і не звик, і відводить очі щоразу, коли голка торкається шкіри на його руці. В Австралії люди можуть бути донорами тільки до 80 років, але для Харрісона медики зробили виняток – останній раз він здавав кров в 81-річному віці.

Джерело: CNN

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я